تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
5 ترفند برای غلبه کردن بر سد نویسندگی

5 ترفند برای غلبه کردن بر سد نویسندگی

آیا ساعتها نوشتن افکارتان و تولید محتوا شما را خسته کرده است؟ باید بدانید که حتی خبره ترین نویسندگان نیز با سد نویسندگی روبه رو می‌شوند. ممکن است در میانه خلق یک اثر هنری متوقف شوید. ممکن است ساعتهای متمادی به صفحه مانیتور خود نگاه کنید و نتوانید یک کلمه بنویسید.

علت ایجاد سد نویسندگی چیست؟

ممکن است شما به دلایل مختلفی با سد نویسندگی روبه رو شوید. اگر از زاویه کلی نگاه کنیم، ترس، زمان و کمال گرایی از جمله مهمترین عوامل ایجاد سد نویسندگی هستند. با آنکه اکثر مردم فکر می‌کنند نویسندگان میتوانند در هر لحظه که اراده کنند بنویسند، اما این امر حقیقت ندارد. ممکن است ایده‌های اولیه‌ای در ذهنتان داشته باشید اما تبدیل کردن آنها به کلمات و خلق یک اثر زیبا زمان می‌برد. به علاوه نویسندگان معمولا از اینکه ایده‌هایشان را در معرض خواندن منتقدان قرار دهند می‌ترسند. و در آخر برخی از نویسندگان تا حد وسواس گونه‌ای کمال گرا هستند. آنها میخواهند ایده‌هایشان در ذهنشان بی عیب و نقص باشد تا حدی که در آخر احساس می‌کنند گیر کرده‌اند و اصلا نوشتن را آغاز نمی‌کنند. 

۵ روش برای برقرار نگه داشتن قوه خلاقیت

  • استراحت کنید

سد نویسندگی در اثر یکنواختی حاصل می‌شود. نشستن به مدت زمان طولانی پشت کامپیوتر مغز شما را خسته و خلاقیت‌تان را از بین می‌برد. استراحت کوتاهی بکنید. به پیاده روی بروید، چند دقیقه با دوستتان صحبت کنید. یا آخرین قسمت سریال مورد علاقه‌تان را ببینید. رها شدن از چرخه یکنواختی و روزمرگی به شدت برای تازه کردن ذهن و به فعالیت نگه داشتن دوباره آن لازم است. هر کاری که تمرکز ذهنتان را از روی کارتان برمیدارد انجام دهید. وقتی برگشتید مغز شما میتواند از جایی که رها کرده‌اید ادامه دهد.

  • آزادنویسی کنید

عادت کنید هر روز مطلبی بنویسید حتی اگر به مدت ۱۵ دقیقه باشد. مطالب پراکنده بنویسید. هر چقدر که میخواهید موضوعات را عوض کنید. این کار در نهایت ذهن شما را تمرین می‌دهد تا ایده‌های جدیدی پیدا کنید و آنها را در قالب کلمات بنویسید. تمرین کردن مانند سایر جنبه‌های زندگی نیاز به تمرین دارد. آزادنویسی ایده‌های خوبی به ذهن شما متبادر می‌کند.

  • در مکان جدیدی بنویسید

آیا مکان ثابتی دارید که هر روز در آنجا می‌نویسید؟ در این صورت بهتر است برای مدتی مکان نوشتن‌تان را تغییر دهید. تغییر در محیط اطراف خود میتواند به شدت بر روی خلاقیت یا چرخه افکارتان تاثیر بگذارد.

 مکان شخصی خود را به دور از هیاهو انتخاب کنید. بهتر است جایی باشد که حال و هوای شما را عوض کند. اگر امکان دارد به مکانکهی بروید که  با طبیعت در ارتباط قرار بگیرید و نیروی خلاقیت‌تان تقویت شود.

  • به نیازهای جسم‌تان توجه کنید

خستگی یکی از علتهای بارز سد نویسندگی است. نوشتن گاهی اوقات ممکن است خسته کننده باشد و نیاز به تلاش ذهنی فراوانی دارد. بنابراین رژیم غذایی ضعیف، ورزش نکردن یا نداشتن خواب کافی ذهنتان را خسته می‌کند. به علاوه سبک زندگی غیرفعال گزینه مناسبی برای نویسندگان نیست. به همین دلیل حتی اگر ضرب الاجل شما چند ساعت دیگر است، حتما به مدت نیم ساعت پیاده روی کنید. ذهن شما، مانند بدن‌تان نیازمند استراحت است. بعد از مدت زمان طولانی تمرکز به آن استراحت دهید

  • سریع شروع کنید

در مکان نوشتن خود بنشینید و لپ تاپتان را روشن کنید. به موضوعی که باید درباره آن بنویسید نگاه کنید و بلافاصله شروع به نوشتن کنید. سعی کنید ذهن خود را این طور فریب دهید که عجله دارید. این کار ذهنتان را تحریک می‌کند جریان کلمات و ایده‌هایی که برای نوشته‌تان لازم دارید تقویت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.