تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
4 دلیل برای آنکه کتاب خواندن بهترین راه مراقبت از خود است

4 دلیل برای آنکه کتاب خواندن بهترین راه مراقبت از خود است

بعد از یک روز کاری طولانی یا هفته‌ای پر استرس، هیچ راه بهتری برای آماده شدن برای آینده جز استراحت کردن و مراقبت کردن از خود وجود ندارد. اگر به دنبال راهی برای کاهش استرس خود هستید کتاب خواندن را امتحان کنید. با کتاب خواندن از خسته شدن و درگیری در کارهای دیگری پرهیز می‌کنید و جنبه‌های مختلف وجود خود را پرورش می‌دهید. در زیر به چند دلیل برای اهمیت کتاب خواندن در بهبود سلامتی اشاره می‌کنیم:

  •  کتاب خواندن استرس را کاهش می‌دهد

یکی از فواید مهم مراقبت از خود کاهش استرس است که مانع از تخلیه انرژی شما می‌شود و از طریق کتاب خواندن ممکن می‌شود. کتاب خواندن با جلب تمرکز شما ذهنتان را از روی عوامل استرس زا منحرف می‌کند و به شما برای مقابله با مشکلات خود راهکار می‌دهد. همچنین کتاب خواندن باعث کاهش ضربان قلب و منبسط شدن عضلات می‌شود. در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که کتاب خواندن به مدت شش دقیقه میزان استرس را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد. این فعالیت در مقایسه با موسیقی گوش دادن یا پیاده روی کردن سریعتر جواب می‌دهد.

  • به بهتر خوابیدن در شب کمک می‌کند

استرس یکی از عواملی است که روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. عادت جمعی ما برای تلویزیون نگاه کردن و چشم دوختن به گوشی روی خوابمان تاثیر می‌گذارد زیرا نور مصنوعی مغز ما را تحریک کرده و باعث می‌شود مغز تصور کند هنوز زمان خوابیدن فرا نرسیده است. با کتاب خواندن، شما  راحتتر می‌خوابید و از مشکلاتی که در نتیجه بی خوابی ایجاد می‌شوند دور می‌مانید. برخی از این مشکلات عبارتند از: افزایش قند خون، ریسک حمله قلبی و غیره. خوابیدن، بافتهای آسیب دیده را ترمیم می‌کند، جریان خون را بهبود می‌بخشد و حتی به بدن اجازه می‌دهد سلولهای تازه و سالم تولید کند و به بهبود پوست یاری برساند.

  • از شما در برابر بیماری‌های تخریب کننده عصبی محافظت می‌کند

با تبدیل کردن کتاب خواندن به یکی از روتین‌های مراقبت از خود، به مغز خود تمرینی سالم می‌دهید که در دراز مدت جواب می‌دهد. مطالعات مختلف ارتباط مابین استرس و اختلالات ناشی از استرس و ریسک ابتلا به بیماریهای تخریب کننده عصبی را نشان داده‌اند. واکنشهای استرسی و اختلالات سازگاری از جمله PTSD ریسک زوال عقل را نیز بالا می‌برد. همچنین داشتن استرس مداوم احتمالا ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. کتاب خواندن با سالم نگه داشتن مغز شما بیماری‌های تخریب کننده عصبی را دور نگه می‌دارد. با دادن فرصتی به مغز خود برای جذب اطلاعات، اسامی و کاراکترهای جدید، توصیف مکانها، رویدادها و داستانهای تازه آن را تحریک می‌کنید و انگیزه‌ای برای حفظ این جزییات به آن می‌دهید. تمامی این اطلاعات بدون فشار ضرب الاجلها یا اشتباه کردن، وارد مغز شما می‌شوند. کتاب خواندن مانند جدول حل کردن یا شطرنج بازی کردن یک فعالیت ذهنی است که مغزتان را سلامت نگه می‌دارد.

  • گزینه‌های آزاد و قابل دسترسی وجود دارد

در این عصر و زمان، مراقبت از خود تبدیل به یک فعالیت لوکس شده که در دسترس همگان نیست. ممکن است برای مراقبت از خود و کاهش استرس نیاز به تجهیزات، زمان و پول قابل توجهی داشته باشید. کتاب خواندن راه حلی ارزانتر در اختیار شما می‌گذارد. اگر کتابی نخوانده دارید خوب است. اگر نه میتوانید با گوشی خود کتابی را دانلود کنید. همچنین کتابخانه‌های دیجیتال رایگانی وجود دارد که نیازی به پرداخت پول و ثبت نام کردن ندارد.

نتیجه گیری

صرف نظر از اینکه فناوری چقدر پیشرفت کرده است، خواندن همچنان یک راه جذاب و مهم برای گذراندن زمان است. کتاب خواندن می‌تواند ذهن شما را به روی چیزهای جدید باز کند یا به ذهن شما چیزی سبک و سرگرم کننده برای تمرکز بدهد. بنابراین، اگر به دنبال روشی برای مراقبت از خود هستید، دیگر به دنبال آن نباشید – یک کتاب بردارید و شروع به خواندن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.