تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
۱۱ دانستنی درمورد مری شلی ، خالق فرانکشتاین

۱۱ دانستنی درمورد مری شلی ، خالق فرانکشتاین

مری شلی ، نویسنده‌ی داستان معروف فرانکشتاین در ۳۰ آگوست سال ۱۷۹۷ در لندن به دنیا آمده‌است. نام کامل او مری دول استونکرافت گادوین شلی است و پدرش فیلسوف و نویسنده‌ی سیاسی و مادرش فمینیست و نویسنده بوده‌است. مری تنها چند روزه بوده که مادرش را از دست می‌دهد و او و خواهر ناتنی‌اش فنی توسط پدرشان بزرگ می‌شوند. پدرش دوباره ازدواج می‌کند اما مری با نامادری‌اش خوب کنار نمی‌آید. او وقت زیادی را صرف مطالعه و نوشتن می‌کند. اولین اثر چاپ شده‌ی او شعری است که در سال ۱۸۰۷ چاپ کرده‌است. مری در سال ۱۸۱۴ با شاعر متاهلی به نام پرسی فلورنس شلی آشنا می‌شود و با هم فرار می‌کنند. مادامی که آنها در سوئیس بودند، مری نوشتن فرانکشتاین را آغاز می‌کند.

انتشارات مجید در این مطلب دانستنی‌هایی را درمورد مری شری خالق فرانکشتاین معروف برای شما آماده کرده‌است.

۱_ اولین فرزند مری و پرسی که یک دختر بود تنها چند روز پس از به دنیا آمدن در سال ۱۸۱۵ از دنیا رفت.

۲_ خواهر ناتنی مری، فنی دست به خودکشی می‌زند و خیلی زود همسر پرسی هم همین کار را می‌کند و با از دنیا رفتن او، راه برای ازدواج مری و پرسی باز می‌شود. مری و پرسی شلی در دسامبر ۱۸۱۶ با هم ازدواج کردند.

۳_ مری در سال ۱۸۱۸ فرانکشتاین یا پرومته‌ی مدرن را به طور  ناشناس منتشر کرد.

۴_ مری و پرسی به ایتالیا نقل مکان کردند و آنجا ۲ فرزند دیگر به دنیا آوردند که آنها هم عمرشان به دنیا نبود. فرزند چهارمشان که یک پسر بود در سال ۱۸۱۹ به دنیا آمد و این تنها فرزندی بود که به بزرگسالی رسید.

۵_ در سال ۱۸۸۲، پرسی شلی در حین قایقرانی در خلیج اسپزیا طی سانحه‌ای غرق شد.

۶_ مری شلی در ۲۴ سالگی بیوه شد. او برای ساپورت کردن خود و فرزندش به نوشتن ادامه داد.

۷_ مری شلی در سال ۱۸۲۳ رمان والپرگا را منتشر کرد. رمان آخرین نفر را در سال ۱۸۲۶ و رمان بخت و اقبال پرکین واربک را در سال ۱۸۳۰ منتشر کرد. او رمان معروف ماتیلدا را نیز در سال ۱۹۵۹ منتشر کرد.

۸_ مری شلی علاوه بر رمان، سفرنامه، داستان کوتاه، شعر، مقاله، زندگینامه و داستان کودک نیز می‌نوشت.

۹_ مری شلی در ۱ فوریه‌ی ۱۸۵۱ در ۵۳ سالگی براثر تومور مغزی در گذشت و در کنار مادر، پدر و همسرش به خاک سپرده شد.

۱۰_ معروف‌ترین اثر او همان کتاب فرانکشتاین است که در ۲۰ سالگی در سال ۱۸۱۸ به طور ناشناس و در سال ۱۸۲۳ با نام خودش منتشر کرد.

۱۱_ فرانکشتاین در اصل فامیلی شخصیت اصلی، ویکتور فرانکشتاین است که فرانکشتاین را خلق کرد. اسم خود موجود این نیست اما با پخش شدن داستان به این نام شناخته شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.