تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
یک رمان معمولا چند کلمه است؟

یک رمان معمولا چند کلمه است؟

شاید کنجکاو باشید که یک رمان باید چند کلمه باشد. در مطلب گذشته در مورد تعداد کلمات کتاب کودک صحبت کردیم، اما اگر قصد رمان نوشتن دارید، ادامه این مطلب را مطالعه کنید تا دست‌تان بیاید که یک رمان باید چند کلمه باشد.

چرا تعداد کلمات اهمیت دارند؟

اولین نکته اینکه، برخی از انتشارات‌ها رمان­هایی که از یک حجمی بیشتر یا کمتر باشند را قبول نمی‌کنند، و نکته‌ی دوم اینکه، رمان خیلی کم‌ حجم یا برعکس رمان بسیار حجیم ممکن است خواننده را نیز دلسرد کند، بنابراین باید به تعداد کلمات رمان توجه داشت. به‌طورکلی تعداد کلمات استاندارد به شرح زیر است:

داستان کوتاه: زیر ۷۵۰۰ کلمه

ناولت: بین ۷۵۰۰ تا ۱۷۵۰۰ کلمه

رمان کوتاه یا ناولا: بین ۱۷۵۰۰ تا ۴۰ هزار کلمه

رمان : بیش از ۴۰ هزار کلمه (معمولاً بین ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار کلمه)

تأثیر ژانر بر تعداد کلمه

 باید مدنظر داشته باشید که ژانر کتاب هم در تعداد کلمات آن تأثیر دارد. تعداد کلمات رایج به تفکیک ژانر به شرح زیر است:

رمان تخیلی: ۸۰ هزار تا ۱۱۰ هزار کلمه

رمان فانتزی: بین ۱۰۰ هزار تا ۱۱۵ هزار کلمه

رمان عاشقانه:۸۰  هزار تا ۱۰۰ هزار

 رمان نوجوان: ۵۵ هزار تا ۷۰ هزار

رمان رمزآلود: ۷۵ هزار تا ۱۰۰ هزار

رمان هیجانی: ۸۰ هزار تا ۹۰ هزار

رمان شرح‌حال: ۸۰ هزار تا ۹۰ هزار

رمان وسترن: ۴۰ هزار تا ۷۵ هزار

اما چطور باید به این تعداد کلمات پایبند بود؟

در ابتدا خود را درگیر این مسئله نکرده و فقط بنویسید. کار ویرایش را پس از اتمام اولین پیش‌نویس آغاز کنید. پس‌ازآن اگر تعداد کلمات زیاد بود می‌توانید در مورد بخش­های مختلف از خود بپرسید:” آیا واقعاً لازم است که خواننده این مسئله را بداند؟” همچنین لازم نیست خیلی نسبت‌های فامیلی را توضیح دهید، فقط به آن‌هایی بپردازید که واقعاً اهمیت دارند. می‌توانید قیدها را نیز با افعالی که دربردارنده معانی قیدها هستند جایگزین کنید. درعین‌حال توجه داشته باشید که یکسری کلمات را بیش‌ازحد تکرار نکنید و در آخر مدنظر داشته باشید که صفت‌های زیاد لزوماً به غنی شدن داستان کمکی نمی‌کنند.

در انتها باید به این نکته هم توجه داشت که برای هر چیز استثنائاتی وجود دارد، بنابراین اگر تعداد کلمات رمان‌تان از محدوده‌های ذکرشده بالاتر رفت یا پایین‌تر آمد، خیلی نگران نشوید.

8 نظر

 1. همه چی خوبه ولی چرا نزدید چند صفحه

  1. سلام
   تعداد صفحه به قطع و سایز فونت کتاب بستگی داره به خاطر همین تعداد کلمه مقیاس مشخص تری برای نشون دادن حجمه. هرچند که معمولا رمان ها در قطع رقعی استاندارد و با سایز فونت ۱۳ چاپ می شن.
   موفق باشین

 2. سلام من مشغول نوشتن داستان عاشقانه ای هستم و نزدیک ۵۰ هزار کلمه نوشتم که تا پایان داستان تا ۶۰ الی ۷۰ هزار تا کلمه هم میرسه.میخواستم بدونم چطوری باید بفهمم داستانی که مشغول نوشتنش هستم امکان چاپ شدنش وجود داره یا نه چون از نظر مالی خودم امکان چاپ را ندارم. اگه ممکنه راهنماییم کنید

  1. سلام،
   اثرتون رو ترجیحا ویراستاری شده برای ناشرهایی که در ژانر مرتبط پذیرش اثر دارن ارسال کنید تا بعد از بررسی بهتون بگن که امکان چاپش رو دارن یا نه.
   موفق باشید

 3. سلام یک سوال من میخوام یک رمان علمی تخیلی بنویسم ولی نمی دونم چیکار کنم چون باید وقتی نوشتم دونه کلمات را بشمارم و کامپیوتر هم ندارم که اپلیکیشن ورد را نصب کنم اپلیکیشنی را میشناسید که تو گوشی نصب بشه

  1. سلام،
   گوگل داکس.
   موفق باشید

 4. سلام.حداقل تعداد کلمات یک کتاب عملی(اجتماعی)باید چقدر باشه؟

 5. هری پاتر ۱۰۹۰۷۳۹کلمه بود ( بیشتر از ۱ میلیون کلمه )

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.