تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
چاک پالانیک، نویسنده باشگاه مشت‌زنی را بهتر بشناسید

چاک پالانیک، نویسنده باشگاه مشت‌زنی را بهتر بشناسید


چاک پالانیک رمان نویسی امریکایی است که پس از چاپ کتابهای باشگاه مشت زنی و لالایی و خفقان به شهرت رسید. او در ۲۱ فوریه ۱۹۶۲ در واشنگتن متولد شد. پدر و مادرش در ۱۴ سالگی از یکدیگر جدا شدند. چاک در بیست سالگی وارد دانشکده روزنامه نگاری اورگان شده و در سال ۱۹۸۶ فارغ التحصیل شد. ابتدا در رادیو ملی مشغول به کار شد سپس به پورتلند نقل مکان کرد و برای روزنامه محلی آنجا مطالبی نوشت. پس از آن به عنوان مکانیک کار کرد و همزمان شغل نویسندگی‌اش را ادامه داد.


حقایقی جالب در مورد زندگی چاک پالانیک

۱- چاک پالانیک در کارگاههای نویسندگی تام اسپانبائور شرکت می‌کرد. تصور می‌شود چاک سبک مینیمالیستی( کمینه گرا) خود را از او الهام گرفته است.
۲- چاک داستان کوتاهی به نام تقویت منفی نوشت که در سال ۱۹۹۰ چاپ شد
۳- اولین رمان چاک توسط ناشران رد شد زیرا بسیار منفی و آزاردهنده بود. این رمان سرانجام در سال ۱۹۹۹ منتشر شد
۴- اولین رمان منتشر شده چاک، باشگاه مشت زنی، در سال ۱۹۶۶ چاپ شد. او در ابتدا این کتاب را به صورت داستان کوتاه نوشت اما به یک رمان شش فصلی تبدیل شد
۵- برخی از محتوای باشگاه مشت زنی از تجارب واقعی زندگی شخصی چاک الهام گرفته شده است. او عضوی از گروهی به نام سمفونی دژآوا بود.
۶- کتاب باشگاه مشت زنی در سال ۱۹۹۷ برای چاک جایزه کتاب اورگان را به ارمغان آورد
۷- در سال ۱۹۹۹ دیوید فیچر فیلمی از روی کتاب باشگاه مشت زنی ساخت.
۸- در سال ۱۹۹۹ پدر چاک پالانیک و دوست دخترش به قتل رسیدند. پدربزرگ چاک در حضور پدرش، مادربزرگش را کشته و سپس خودکشی کرده بود .
۹- از جمله رمانهای چاک می‌توان به بازمانده (۱۹۹۹) خفقان (۲۰۰۱) لالایی (۲۰۰۲) دفترچه خاطرات (۲۰۰۳) جن زده (۲۰۰۵) ملعون ( ۲۰۱۱) هیولاهای نامرئی ( ۲۰۱۲) محکوم ( ۲۰۱۳) توی زیبا ( ۲۰۱۴) یه چیزی از خودت در بیار (۲۰۱۵) و باشگاه مشت زنی ۲ ( ۲۰۱۵) اشاره کرد.
۱۰- چاک پالانیک کتابهای غیرداستانی نیز نوشته است از جمله فراریان و پناهندگان: گشتی در پورتلند (۲۰۰۳)، عجیب تر از تخیل: داستانهای واقعی (۲۰۰۴)، درباره باشگاه مشت زنی حرف نزن( ۲۰۰۸)
۱۱- چاک پالانیک جوایز زیادی را برده است از جمله جایزه انجمن کتابفروشان شمال غربی اقیانوس آرام در سال ۱۹۹۷ برای رمان باشگاه مشت زنی، جایزه کتاب اورگان ( برای باشگاه مشت زنی) و جایزه کتابفروشان شمال غربی اقیانوس آرام در سال ۲۰۰۳ برای رمان لالایی
۱۲- چاک نامزد دریافت جایزه کتاب اورگان در سال ۱۹۹۹ و جایزه برم استوکر در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ شد.
۱۳- دو رمان چاک جمله باشگاه مشت زنی و خفقان تبدیل به فیلم نامه شده‌اند.

۱۴- از جمله داستانهای کوتاه چاک می‌توان به تقویت منفی، مضمون عاشقانه سیبل و ویلیام، خودی‌ها، تماس سرد، لانه عشق، آقای زیبا، بازنده، تق تق، ققنوس، زامبی و آدمخوار اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.