تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
6 مکانی که در آنها میتوانید برای سرودن شعر الهام بگیرید

6 مکانی که در آنها میتوانید برای سرودن شعر الهام بگیرید

برای شعر سرودن منابع الهام زیادی وجود دارد. این منبع میتواند به سادگی یک برخورد در طول روز یا احساسی خاص باشد. اگر به دنبال روشهایی برای الهام گرفتن به جهت شعر سرودن هستید، در زیر به چند ایده فوق العاده اشاره می‌کنیم.

شعر گفتن را با یک پاراگراف شروع کنید

این جمله که می‌گوید: یک تصویر بیشتر از هزار کلمه ارزش دارد، در مورد الهام گرفتن با نگاه کردن به یک تصویر مصداق دارد. تصاویر، کارهای زیادی انجام می‌دهند- تصویر می‌تواند احساس یا حالت خاصی را در شما بیدار کند. تصاویر معمولا در دل خود داستانی دارند. گاهی اوقات تنها یک توصیف ساده به تنهایی شعرگونه است.  به تصاویری که دارید نگاه کنید یا در سایتهایی مانند Flickr جستجو کنید. 

از تجربیات شخصی خود برای الهام گرفتن استفاده کنید

تجارب شخصی شما ممکن است معنای زیادی نداشته باشند، اما معمولا کارهای شما در موقعیتهای  مختلف میتواند الهام بخش دیگران باشد. تجارب شما چه در مورد نحوه ریختن قهوه صبحانه باشد یا هیجانی که موقع سوار شدن بر ترن هوایی احساس کرده‌اید، میتوانند به دیگران الهام ببخشند.

از یک مکان الهام بگیرید

هر مکانی میتواند منبع الهام باشد- چه مکان مورد علاقه شما برای ریلکس کردن یا طبیعت آرام یا پیاده روهای شلوغ در یک کلان شهر بزرگ. توجه کردن به مناظر و اصوات موجود در یک مکان نیز یکی دیگر از منابع مهم الهام است. استفاده از نام آواها به شما در توصیف صحنه و اتفاقاتی که ممکن است بیفتند کمک می‌کنند. مثلا: کامیون‌ها در بزرگراه غرغر می‌کنند، قورباغه‌ها قورقور می‌کنند، صدای بوق راننده تاکسی به گوش می‌رسد.

برای الهام گرفتن شعر بخوانید

حتما شنیده‌اید که می‌گویند برای آنکه بنویسید باید زیاد بخوانید. این در مورد شعر سرودن نیز صحت دارد. گاهی اوقات دیدن کلمات دیگر به شما کمک می‌کند افکارتان را جمع کنید و ایده‌های مرتبط جدیدی را با کلمات خودتان بسازید.  چه کتاب، مجله، وبلاگ، روزنامه یا حتی تابلوی کنار جاده را بخوانید، چیزهای زیادی هستند که به شما برای نوشتن الهام می‌دهند. بسیاری از اشعار محبوب، کتابها، فیلمها و غیره از پرورش یک ایده با خواندن آثار دیگران شکل گرفته‌اند. البته این به معنای کپی کردن نیست- اما گاهی اوقات خواندن یک شعر کافی است تا ذوق هنری شما شعله ور کند.

به اشیای کنار خود توجه کنید

اشیا همه جا در اطراف ما هستند. شاید همین الان روی یکی از این اشیا نشسته یا کنار آن ایستاده باشید. اشیای مختلفی را انتخاب کنید و درباره آنها بنویسید. میتوانید به توصیف در مورد آن صحبت کنید.

آزادنویسی کنید

آزادنویسی یکی از روشهای الهام گرفتن برای شعر سرایی است. یک زمان سنج بردارید و به مدت پنج دقیقه بنویسید. از یکی از منابع الهام بخشی که در بالا بدان اشاره کردید استفاده کنید. ممکن است شعر قابل توجهی نسرایید اما تعجب می‌کنید که چگونه تمرینی به این سادگی الهام بخش شماست و به شما ایده‌های متفاوتی برای شعرسرایی می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.