تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
5 شیوه برای جلوگیری از فرسودگی خلاقیتی

5 شیوه برای جلوگیری از فرسودگی خلاقیتی

با رواج دورکاری و ارتباط از طریق ایمیل و سایر شیوه‌های ارتباطی آنلاین، بسیاری از افراد احساس می‌کنند که باید بیست و چهار ساعت شبانه روز کار کنند. این شیوه فشار زیادی را به افراد وارد می‌کند و در حدود ۷۵ درصد از کارمندان میگویند دچار فرسودگی شده‌اند. افراد خلاق نیز به شدت این استرس را احساس می‌کنند. بسیاری از فریلنسرها در صورتی که کار نکنند پولی دریافت نمی‌کنند و خاموش کردن ذهن خلاق آنها دشوار است. برای همین وقتی از پشت میز بلند می‌شوند، همچنان به پروژه‌های خود فکر می‌کنند. در زیر به شیوه‌هایی برای جلوگیری از فرسودگی و تخلیه انرژی اشاره میکنیم.

هدفمندانه کار کنید

اگر در دفتر کار مشغول هستید اینکه بدانید همکاران یا رییستان کنار شماست باعث می‌شود متمرکز شوید. اما در مورد کارهای خلاقانه، انگیزه دادن به خود سختتر است. هدفمندانه کار کردن به شما کمک میکند روی کاری که انجام می‌دهید باقی بمانید. وقتی می‌نویسید، روی سوژه خود متمرکز بمانید. به جای آنکه کار خود را متوقف کرده تا تحقیق کنید، بخشی که باید بیشتر در مورد آن بدانید را هایلایت کنید و از آن رد شوید.

ضرب الاجل تعیین کنید

وقتی هدفمندانه کار کنید از فرسودگی و خستگی بیش از حد جلوگیری میکنید. بهترین راه استفاده از مهارتهای مدیریت زمان است. اگر برای پروژه‌ای ضرب الاجلی دارید، ضرب الاجل شخصی خود را مشخص کنید تا کار را زودتر تحویل دهید. این کار زمان اضافه‌ای به شما می‌دهد تا کارتان را یکبار دیگر بررسی کنید و مطمئن شوید که به هدف خود رسیده‌اید.

زمانتان را مدیریت کنید

میتوانید با استفاده از تکنیک پومودورو زمانتان را تقسیم کنید. تایمر را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید و بدون وقفه کار کنید. وقتی تایمر زنگ می‌زند ۵ دقیقه استراحت کنید. سپس سر کارتان برگردید. بعد از اتمام چهار دوره، که حدودا دو ساعت می‌شود، استراحت طولانی تری بکنید. استراحتهای کوتاه به شما فرصت بلند شدن از سر کارتان و باز کردن ذهنتان را می‌دهد. وقتی دوباره سر کار برگردید حس بهتری دارید. استراحت آخر که طولانی تر است فرصتی جهت تحسین بازدهی و پرداختن به کاری دیگر را به شما می‌دهد.

بدانید چه زمانی نه بگویید

اگر شما یک فریلنسر هستید، نه گفتن باعث کسری پرداختی‌تان می‌شود. اگر برای معروف کردن خود نیازمند شبکه سازی هستید، نه گفتن مانند دری است که به روی خود می‌بندید. اما نه گفتن برای جلوگیری از فرسودگی ضروری است. اگر کارهایی بیش از ظرفیت خود را قبول کنید، دچار استرس می‌شوید. در این صورت نمی‌توانید بر روی یک کار تمرکز کرده و بهترین خود را ارائه دهید.

پروژه‌هایتان را به تاخیر بیاندازید

اگر با نه گفتن مشکل دارید، پروژه‌هایتان را به تاخیر بیاندازید. اگر با مشتری کار میکنید، ممکن است متوجه شوید که برنامه زمان بندی انعطاف پذیری دارند. به آنها بگویید چه زمانی در دسترس هستید و در مورد تاریخ آن صادق باشید. اگر روی پروژه خود کار میکنید بررسی کنید که چگونه میتوانید بعد از اتمام کارهایتان روی آن کار کنید.

از سایر علاقه مندی‌های خود لذت ببرید

انجام کارهای خلاقانه باعث می‌شود پرداختن به سرگرمی‌های دیگر برایتان دشوار باشد. اگر شما تصویرگر هستید عاشق نقاشی کردن می‌باشید. شما مینویسید و ویرایش میکنید زیرا عاشق خواندن و نوشتن هستید. در نتیجه کتاب خواندن ممکن است مانند گذشته برایتان جذابیتی نداشته باشد. انجام دادن سایر سرگرمی‌ها به شما در جلوگیری از فرسودگی و خستگی مفرط کمک می‌کند.  اگر هیچ سرگرمی‌ای ندارید، انجام کاری جدید را مد نظر بگیرید. مثلا رفتن به کلاس یوگا روشی عالی برای تقویت جسم و ذهن است و مانع از خستگی مفرط می‌شود.

جسم و ذهنتان را ورزش دهید

لازم نیست به طور حرفه‌ای باشگاه بروید. قدم زدن در اطراف خانه و خوردن هوای خوب برای تقویت جسم و مغز کافی است. استفاده از عضلات به شما در برطرف کردن استرس فیزیکی کمک میکند و بنابراین وقتی پشت میز می‌نشینید احساس سرحالی میکنید. ورزش کردن باعث آزادسازی هورمونهای سروتونین و دوپامین می‌شود که هر دو برای آرامش و تقویت انرژی شما لازمند.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.