تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
4 شیوه برای ایجاد تنش در داستان

4 شیوه برای ایجاد تنش در داستان

تنش، فوت کوزه گری‌ای است که باعث می‌شود خواننده به خواندن ادامه داستان جذب شود.  چهار شیوه برای آنکه مطمئن شوید داستان شما تنش کافی دارد عبارت است از:

  • تنشی  ایجاد کنید که برای کارکترهایتان ضروری است

قبل از آنکه درگیری‌های اصلی داستان خود را بنوسید آنها را با دقت انتخاب کنید. شما باید درگیری و تنشی را ایجاد کنید که برای کاراکترهایتان مهم باشد. کاراکتر شما در خلال  این تنش به چه چیزی می‌رسد و چه چیزی بر سر راه او قرار دارد؟ درگیری میتواند به بی اهمیتی یک کشمکش درونی یا از بین رفتن یک رابطه باشد. یا میتواند به بزرگی سرنوشت باشد.

آنچه مهم است اندازه‌ی درگیری نیست، مهم آن است که کاراکتر و در نتیجه خواننده تا چه اندازه به نتایج آن اهمیت می‌دهد . درگیری باید چیزهایی که برای کاراکترهای شما بیشترین اهمیت را دارند تهدید کنند. گام اول؟ اهداف اولیه و افت و خیز اعمال او را مشخص کنید.

  • تنشی همراه با افت و خیز خلق کنید

شما نباید رمانی بنویسید که در آن تنشها یکی پس از دیگری ظاهر  می‌شوند و فضایی برای نفس کشیدن به شما نمی‌دهند. هدف شما آن است که خوانندگان به خواندن ادامه دهند. شما به زمانهای بدون درگیری برای کاراکتر سازی نیاز دارید – باید بین قسمتهای هیجان انگیز داستان خود فاصله بدهید تا خواننده بتواند عاشق کاراکترها شود. با آنکه ممکن است لحظات سرنوشت ساز تا رسیدن به اوج دستان در پایان کتاب فرا نرسند، در طول مسیر باید تنشهای کوچکتری نیز وجود داشته باشد.

  • بارها و بارها خطرات را افزایش دهید

اگر قهرمان داستان شما کاری را امتحان کرده و بلافاصله به موفقیت برسد داستان‌تان سریع و قابل پیش بینی می‌شود. برای برقراری تعلیق و تنش، قهرمان شما باید چند باری شکست را تجربه کند. یا اگر در ابتدا در رسیدن به اهدافش موفق شود، عواقب سنگینی را تجربه کند. برای اطمینان یافتن از وجود درگیری در طول داستان قانون « تا سه نشه بازی نشه » را به خاطر داشته باشید. یعنی برای رسیدن به موفقیت دوبار باید شکست بخورید و دفعه سوم به موفقیت برسید. آیا شما نیز قبل از موفق شدن چند بار شکست نمی‌خورید؟ نقاط فراز و نشیب داستان را به شکل موقعیتی خلق کنید که کاراکترتان را به جایگاهی فراتر از موقعیتی که در ابتدا خواستار رسیدن به آن بوده برساند. در واقع موفقیت به این سادگی‌ها بدست نمی‌آید. جالبترین و هیجان انگیزترین نوع موفقیت، موفقیتی است که بعد از شکست خوردن به دست می‌آید.

  • کنجکاوی خوانندگان خود را حفظ کنید

آخرین باری که کتاب بسیار خوبی خواندید چه احساسی داشتید؟ کنجکاو، درگیر، هیجان زده؟ یکی از کلیدهای حفظ تنش در داستان آن است که خواننده را به سوال پرسیدن وادارید  – این کار به خصوص در لحظات آرامتر داستان‌تان به جهت درگیر کردن خواننده حیاتی است. برای آنکه کنجکاوی خواننده را حفظ کنید باید کاراکترهایی خلق کنید که حتی در زمانی که در وضعیت بحرانی قرار ندارند جالب باشند. سوالاتی را مطرح کنید که خواننده میخواهد پاسخ آنها را بداند . سعی کنید این سوالات را در انتهای فصل مطرح کنید تا خواننده برای خواندن فصل بعدی مشتاق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.