تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
3 ترفند برای تحقیق کردن درباره رمان

3 ترفند برای تحقیق کردن درباره رمان

تحقیق کردن میتواند باعث موفقیت یا شکست رمان‌تان شود . وقتی خوانندگان کتاب شما را انتخاب می‌کنند، انتظار دارند وارد دنیایی باورکردنی و جذاب شوند

تحقیق کردن کلید ایجاد دنیایی خلاق است که میتوان از آن لذت برد. برعکس، رمانی که به خوبی درباره آن تحقیق نشده باشد، باعث ناباوری خواننده، و از دست دادن صبر و تحمل او و حتی دریافت بازخوردهای منفی می‌شود. پس چگونه میتوانید برای رمان خود تحقیق کنید؟ همه نویسندگان محقق نیستند. پیدا کردن شیوه درست تحقیق کردن ممکن است دشوار باشد.

خواننده، سوالات و منابع خود را مشخص کنید

قبل از آنکه تحقیق خود را شروع کنید مهم است بدانید که خوانندگان شما چه انتظاری از رمان‌تان دارند. امروزه اطلاعات در مورد هر موضوعی بر روی زمین قابل دسترس است.

انتظارات خواننده

احتمالا زمانی که به تحقیق کردن اختصاص می‌دهید محدود است پس آن را به شکلی متمرکز و هدفمندانه خرج کنید. با بدست آوردن آگاهی نسبت به انتظارات خواننده به این هدف دست یابید. اگر نمیدانید چطور از انتظارات خواننده مطلع شود موارد زیر را امتحان کنید:

 • اگر در گذشته کتابی را چاپ کرده‌اید، از بازخوردهایی که دریافت کرده‌اید استفاده کنید. خوانندگان شما چه موضوعی را مورد تعریف و تمجید قرار داده‌اند؟ از چه چیزی خوششان نیامده است؟ آیا میتوانید متوجه شوید از نوشته شما چه اننتظاری دارند؟
 • اگر نویسنده تازه کاری هستید، به انتقاداتی که به اثری مشابه شما وارد شده نگاه کنید. نویسندگان کهنه کار بازخوردهایی زیادی در مورد کارشان دارند که میتوانید از آنها استفاده کنید.
 • از خوانندگان خود سوال کنید. اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور دارید رای گیری کنید.
 • به مجراهای ارتباطی که افراد برای بیان نظراتشان در مورد کتابهایی که میخوانند از آنها استفاده می‌کنند مراجعه کنید. به انجمن طرفداران یک ژانر بخصوص سر بزنید. وبلاگها، صفحات فیسبوک، هشتگ‌های مرتبط و غیره را بخوانید.

سوالات تحقیقاتی طرح کنید

وقتی متوجه شدید که چه چیزهایی خوانندگان شما را راضی می‌کند، لیستی از سوالات تحقیقاتی مشخص را تهیه کنید.

سوالاتی که طراحی می‌کنید به ژانر نوشته شما بستگی دارد .

منابع تحقیقاتی

حالا  سراغ بهترین مکانهایی بروید که می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از آنجا تهیه کنید. باید سیستمی برای جمع آوری اطلاعات در محل داشته باشید . با آنکه گوگل منبع قدرتمندی است اما تنها گزینه شما نیست. برخی از منابع مفید عبارتند از:

 • ولفرام آلفا. ولفرام آلفا مانند کتابدار نابغه‌ای است که به سرعت و با دقت به تمامی سوالات شما پاسخ می‌دهد
 • آرشیوهای اینترنتی
 • کتابخانه کنگره: منبعی غنی از تاریخ امریکا. در این جا میتوانید عکس‌ها مطالب زیادی را پیدا کنید.

مردم: قوی ترین منبع تحقیقاتی شما

مراجعه کردن به گوشی یا لپ تاپ به هنگام تحقیق کردن باعث می‌شود از غنی ترین منبع تحقیقات یعنی اطرافیان خود دور بمانید. برای آنکه رمان شما حقیقتا خوب باشد نباید فقط بر روی حقایق تمرکز کند. باید دارای افکار و احساسات غنی انسانی نیز باشد

از اطرافیان خود سوال کنید

 • خانواده: از اقوام پیرتر سوال کنید زندگی در دوران کودکی آنها چطور بوده است. قیمت اجناس چقدر بوده است. آیا مردم به شکلی متفاوت با یکدیگر صحبت می‌کردند؟ از اقوام جوانتر خود بپرسید چه چیزی برای آنها مهم است. چگونه وقتشان را با دوستان‌شان می‌گذرانند؟
 • دوستان: از دوستانی که مشاغل، پیش زمینه، دین و دیدگاه سیاسی متفاوتی دارند زاویه دیدشان را بپرسید. این کار باعث می‌شود رمان شما باورپذیرتر شود
 • غریبه‌ها: به هر کجا که می‌روید افراد را رصد کنید. چه پوششی دارند؟ چگونه صحبت می‌کنند؟ رمان نویسان خوب غالبا  در حال رصد اطرافشان هستند.
 • کاربران اینترنتی: مردم در انجمنها، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌هایشان مطالب زیادی در مورد خود منتشر می‌کنند. این مکانها موقعیتی را برای تحقیق درباره تمام افراد دنیا که ممکن است هیچ گاه با آنها برخورد نکنید به شما می‌دهد.

برای تحقیق کردن مسافرت کنید

هیچ چیز مانند مسافرت کردن و بازدید از مکانهای جدید نمیتواند به شما در نوشتن کمک کند. بهتر است به مکانی که در داستان خود به آن اشاره می‌کنید سفر کنید و اطلاعات دست اولی در مورد آنجا بدست آورید. در صورتی که بودجه لازم را ندارید میتوانید در دورانی که تقاضای کمتری برای سفر به آن مکان وجود دارد به آنجا سفر کنید. اگر نمیتوانید از عهده مخارج آن بر بیایید به مکانی مشابه آنجا که ارزانتر است سفر کنید. در غیر این صورت برنامه‌های مستندی در مورد آن مکان در یوتیوب و سایتهای مشابه ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.