تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
10 نکته در مورد زبان اسپانیایی

10 نکته در مورد زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی یکی از زبان‌های پرکاربرد دنیاست و جدا از آن نویسنده‌های زیادی آثارشان را به زبان اسپانیایی نوشته‌اند، از این رو در این مطلب شما را با ۱۰ دانستنی درمورد زبان اسپانیایی آشنا می‌کنیم.

  • زبان اسپانیایی رتبه دوم را در بین زبانهای دنیا دارد

۳۲۹ میلیون نفر در دنیا به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند و از این جهت زبان اسپانیایی رتبه دوم را در بین زبانهای دنیا دارد.  اسپانیایی جایگاهی بالاتر از زبان انگلیسی ( با ۳۲۸ میلیون نفر صحبت کننده زبان انگلیسی ) و پایین تر از زبان چینی  ( با ۱.۲ میلیارد نفر صحبت کننده به زبان چینی ) در دنیا دارد.

  • زبان اسپانیایی در سرتاسر دنیا صحبت می‌شود

زبان اسپانیاییی در ۴۴ کشور صحبت می‌شود که در نتیجه از زبان انگلیسی ( ۱۱۲ کشور)، فرانسه  ( 60 کشور) و عربی ( ۵۷  کشور) کمی عقبتر است. قاره‌های جنوبگان و استرالیا تنها کشورهایی هستند که زبان اسپانیایی در آنها به شکل گسترده صحبت نمی‌شود.

  • زبان اسپانیایی هم خانواده‌ی زبان انگلیسی است

زبان اسپانیایی بخشی از خانواده زبانی هندی  – اروپایی است که توسط بیش از یک سوم جمعیت دنیا صحبت می‌شود. افرادی که به زبان پرتقالی یا ایتالیایی صحبت می‌کنند معمولا میتوانند به شکل محدودی با اسپانیایی زبانها صحبت کنند.

  • قدمت زبان اسپانیایی به قرن ۱۳ برمیگردد

با اطمینان میتوان گفت که زبان منطقه کاستیل به دلیل تلاشهای پادشاه آلفونسو در قرن سیزدهم به جهت استانداردسازی این زبان برای استفاده‌های رسمی، به زبانی متمایز تبدیل شد. زمانی که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ به نیمکره غربی رسید، اسپانیا به نقطه‌ای رسیده بود که در آن زبان اسپانیایی به شکل امروزی صحبت و نوشته می‌شد.

  • زبان اسپانیایی گاهی اوقات زبان کاستیلی نامیده می‌شود

مردم اسپانیا گاهی اوقات زبان اسپانیایی را زبان کاستیلی می‌نامند. این نام در مناطق مختلف متفاوت است و به دیدگاههای سیاسی آنها بستگی دارد. با آنکه انگلیسی زبانها برای فرق قائل شدن بین زبان اسپانیایی‌ای که در اسپانیا صحبت می‌شود با زبان اسپانیاییِ امریکای لاتین آن را کاستیلی می‌نامند، این تفکیک در بین اسپانیایی زبانها رایج نیست.

  • آنطور که میخوانید می‌نویسید

اسپانیایی یکی از آوایی ترین زبانهای دنیاست. اگر نحوه نگارش کلمه‌ای را بدانید میتوانید آن را تلفظ کنید. اما برعکس آن صادق نیست. تنها تفاوت، کلمات اخیری است که ریشه‌ای خارجی داشته و تلفظ اصلی خود را حفظ کرده‌اند

  • آکادمی سلطنتی همخوانی در زبان اسپانیایی را ترویج می‌کند

آکادمی سلطنتی اسپانیا، که در قرن هجدهم بنا شده است، مسئول استاندارد سازی زبان اسپانیایی است. و دیکشنری‌ها و دستورالعملهای دستور زبان را تدوین می‌کند. با آنکه تصمیمات این آکادمی دارای قدرت قانونی نیستند، در اسپانیا و امریکای لاتین به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بین تغییراتی که توسط این آکادمی بوجود آمده میتوان به علامت سوال و تعجب برعکس اشاره کرد (¿  ¡). با آنکه این علایم توسط افراد غیر اسپانیایی زبان اسپانیا نیز استفاده می‌شود اما مختص زبان اسپانیایی است.

  • اکثر اسپانیایی زبانها در امریکای لاتین قرار دارند

با آنکه ریشه زبان اسپانیایی در  شبه جزیره ایبریا است امروزه در امریکای لاتین افراد بیشتری به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند و این زبان را از طریق مهاجرت به نقاط مختلف دنیا گسترده‌اند. بین اسپانیایی زبانهای اسپانیا و اسپانیایی زبانهای امریکای لاتین تفاوتهایی در لغات، گرامر و تلفظ کلمات وجود دارد اما به اندازه‌ای نیست که جلوی برقراری ارتباط مابین آنها را بگیرد. تفاوت بین گویش‌های منطقه‌ای در اسپانیا تقریبا معادل تفاوت بین زبان انگلیسی در امریکا و انگلیس است.

  • زبان عربی تاثیر زیادی بر روی زبان اسپانیایی داشته است

بعد از زبان لاتین، زبانی که بیشترین تاثیر را بر روی زبان اسپانیایی داشته عربی بوده است. امروزه زبانی که بیشترین تاثیر را بر روی اسپانیایی می‌گذارد انگلیسی است و زبان اسپانیایی صدها واژه انگلیسی مرتبط با تکنولوژی و فرهنگ را در خود وارد کرده است.

  • زبان اسپانیایی و انگلیسی لغات مشترک زیادی دارند 

زبان اسپانیایی و انگلیسی از طریق اجدادشان واژه‌های مشترکی دارند زیرا هر دو زبان کلمات بسیاری را از زبان لاتین و عربی وارد خود کرده‌اند. بزرگترین تفاوت در دستور زبان این دو زبان عبارت است از استفاده‌ی زبان اسپانیایی از جنسیت، صرف فعلهای زیاد و استفاده گسترده از  وجه التزام.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.