تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
۵ کاری که نباید در صفحه اول رمان‌تان انجام دهید

۵ کاری که نباید در صفحه اول رمان‌تان انجام دهید

اگر تازه می‌خواهید وارد دنیای رمان‌نویسی شوید، بد نیست کمی بیشتر در این زمینه مطالعه کنید و سپس دست به قلم شوید. در این مطلب ۵ کاری که نباید در صفحه اول رمان‌تان انجام دهید را آورده‌ایم تا با دوری کردن از آن‌هاکتای حرفه‌ای تر بنویسید!

۱با توصیفات شروع نکنید

 بعضی کتاب‌ها هستند که جلد جذابی دارند، خلاصه گیرایی دارند و شما را ترغیب به خواندن می کنند، اما تا شروع می‌کنید می‌بینید که کتاب پر از توصیف است. خیلی از نویسندگان فکر می‌کنند که هرچه بیشتر توصیف کنند تصویر شفاف‌تر و واضح‌تری در ذهن خواننده رقم می‌زنند، اما این طور نیست! اکثر اوقات این توصیفات حوصله خواننده را سر برده (و اگر کتاب را کنار نگذارند) آن را جلو می‌زنند. به توصیفات مثل ادویه نگاه کنید، کمی از آن برای رنگ و بو دادن به داستان خوب است، اما اگر زیادی باشد دل طرف مقابل را می‌زند.

۲با از خواب بیدار شدن شخصیت اصلی داستان را شروع نکنید

 از خواب بیدار شدن نقطه شروع دم دستی‌ای برای آغاز داستان و آغاز روز شخصیت اصلی باشد، اما بهتر است داستان را تا جایی‌که می‌توانید نزدیک به حادثه آغاز کنید. شاید فکر کنید خوب است پیش از زدن به دل ماجرا قدری از روتین روزمره شخصیت اصلی بگویید، اما واقعاً مهم نیست که او آب پرتقال می‌نوشد یا چای! همیشه از خودتان بپرسید اگر این قسمت را حذف کنید لطمه‌ای به داستان می‌خورد؟ اگر نخورد، حذف کنید.[ اصلاً قید این‌که داستان را با خواب و رویای شخصیت اصلی آغاز کنید را هم بزنید!]

۳داستان را با نگاه کردن شخصیت اصلی در آینه آغاز نکنید

 آینه ترفندی است که خیلی از نویسندگان از آن برای توصیف خصوصیات فیزیکی شخصیت اصلی داستان‌شان استفاده می‌کنند. اما ایده خوبی نیست، چون هم عدم خلاقیت شما را می‌رساند و هم حوصله خواننده را سر می‌برد. حقیقتاً اگر شخصیت اصلی ویژگی فیزیکی خاصی ندارد اصلاً نیازی به توصیف نیست، خود خواننده به مرور تصویری از ظاهر او در سرش شکل خواهد داد.

۴اول کار شروع به توضیح دادن همه چیز نکنید

 به همان دلیلی که نباید زیاد توصیف کنید، باید از پاراگراف‌های طولی هم پرهیز کنید: خواننده آن‌ها را نمی‌خواند. شاید فکر کنید بد نیست خواننده یک سری چیزها را بداند و بعد به سراغ مسائل دیگر بروید، درست، اما آنچه خواننده نیاز دارد بداند خیلی کمتر از چیزی است که فکر می‌کنید. رمز و راز همیشه توجه خواننده را بیشتر برمی‌انگیزاند و او را ترغیب به خواندن می‌کند.

۵حوصله خواننده را سر نبرید

 ۴ مورد قبلی موارد مهمی هستند که تا حد امکان باید از آن‌ها پرهیز کنید و مهم‌تر از همه این‌که: حوصله خواننده را سر نبرید. فقط حواستان باشد کاری که می‌کنید و راهی که در پیش می‌گیرید به سود داستان‌تان است، نه این‌که آسان‌تر است!

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.