تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
۵ عادت سالم برای کاهش استرس نوشتن

۵ عادت سالم برای کاهش استرس نوشتن

اکثر ما هرروز می‌نویسیم. به پیام‌ها و ایمیل‌ها جواب می‌دهیم، در برنامه‌های مختلف چیزی را یادداشت می‌کنیم، گزارش حاضر می‌کنیم و … راه‌های مختلفی که در آن‌ها از مهارت نویسندگی‌مان استفاده می‌کنیم بی‌شمار است. بااین‌حال تعداد اندکی از ما کمی مکث کرده و در جهت بهبود توانایی نویسندگی‌مان تلاش می‌کنیم.

مهارت داشتن در نویسندگی هم بر زندگی حرفه‌ای‌مان تاثیر می‌گذارد و هم بر زندگی خصوصی‌مان. قوی بودن در هنر نوشتن اعتمادبه‌نفس شما را در بیان کردن حرف‌تان به‌طور صریح و به زیبایی بالا می‌برد و درعوض از استرسی که بعضی از نویسندگان حین فرآیند نویسندگی احساس می‌کنند می‌کاهد. در این مطلب ۵ عادت کلیدی سالم که در کاهش استرس نویسندگی به شما کمک می‌کنند را معرفی خواهیم کرد.

  • همیشه پیرنگ داشته باشید

 به‌عنوان نویسنده، این وظیفه شماست که خواننده را در سراسر متن هدایت کنید. علاوه‌براین بسته به این‌که خواننده شما چه کسی است باید راهی را به وی نشان بدهید که منظم و صاف است یا پیچیدگی‌ها و رمز و رموزی به‌دقت در آن گنجانده شده است. اگر خودتان ندانید که به کجا می‌روید، دیگری را هم نمی‌توانید هدایت کنید چه برسد که استایل خاصی هم داشته باشید. پیرنگ داشتن شما را مجبور می‌سازد که مقصد را در ذهن داشته باشید که این خود ۲ مزیت دارد: اول این‌که استرس این‌که به کجا می‌روید و به کجا می‌خواهید برسید را ندارید و دوم این‌که شما را ترغیب به دقیق و مرتب نوشتن می‌کند تا بتوانید خواننده را مسحور خود کنید.

هرچند این بدان معنا نیست که هرگز نباید از پیرنگ خود خارج شوید، چراکه بعضی از بهترین آثار به همین شیوه خلق شده‌اند. اما بهرحال پیرنگ داشته هم استرس‌تان را کمی کمتر می‌کند و هم نوشته‌تان را منسجم‌تر.

  • حتماً وقفه‌هایی داشته باشید

 نوشتن کاری خلاقانه و انرژی‌بر است. شما نمی‌توانید آن را به صورت خودکار درحالی‌که نایی برایتان نمانده انجام دهید. افراد کمی در دنیا هستند که می‌توانند ۸ ساعت یک سر بنویسند. بسیار حائز اهمیت است که اوقات مخصوص نوشتن‌تان را در تعادل با دیگر کارهای غیرنوشتنی‌تان قرار دهید. این کار زمان و فضای لازم برای تجدید قوا را به شما می‌دهد و سپس می‌توانید با ذهن باز سر کارتان بازگردید. وقفه‌ها هم از استرس‌تان می‌کاهند و هم کیفیت کارتان را بالا می‌برند. برای تعیین زمان وقفه هم می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنید. مثلاً تکنیک پومودورو: ۲۵ دقیقه کار و ۵ دقیقه استراحت.

  • پذیرید که پیش‌نویس اولیه‌تان افتضاح خواهد بود

 بسیاری از نویسندگان درگیر کمال‌گرایی هستند و همین مسئله شدیداً باعث استرس می‌شود. زیر سوال بردن هر جمله و تلاش در جهت بی‌عیب‌ونقص کردن آن فاجعه‌بار خواهد بود. این کار درعین‌حال زمان‌بر بوده و باعث می‌شود تا از برنامه عقب بمانید. بپذیرید که پیش‌نویس اولیه پر از مشکل خواهد بود. آثار بزرگ معمولاً در چند مرحله شکل می‌گیرند نه یک جلسه نویسندگی. پیش‌نویس‌تان پایان ماجرا نیست، بلکه تازه شروع آن است.

  • ویراستار خوبی پیدا کنید

 هر کس که حرفه‌ای می‌نویسد متوجه ارزش یک ویراستار خوب هست. ویراستار می‌تواند دوست‌‌تان، یک شخص حرفه‌ای یا از اعضای خانواده‌تان باشد. در هر صورت بهتر است که نظر شخص دیگری را هم در مورد کارتان بدانید. بااین‌وجود استخدام یک ویراستار حرفه‌ای همیشه بهترین گزینه است. درواقع خوانده شدن اثرتان توسط ویراستار و دیگران کمک می‌کند تا بفهمید نوشته‌تان در نظر خواننده چگونه خواهد آمد. ویراستار با گوشزد کردن خطاهای احتمالی و بهبود جاهایی که امکان بهتر شدن دارند، از استرس شما خواهد کاست.

  • خداحافظی کردن را یاد بگیرید

 پس از صرف این همه وقت برای نوشتن، رها کردن می‌تواند دشوار باشد. دوره کردن و بازخوانی بخش مهمی از پروسه‌ی نوشتن است، اما یک مطلب را می‌توان بارها و بارها و تا ابد بازخوانی و ویرایش کرد.

بنابراین یاد بگیرید که دیگر یک جایی کارتان به سرانجام رسیده و باید آن را وارد مراحل بعدی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.