تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
۵ راهکار برای تعیین اهداف نوشتاری دست یافتنی

۵ راهکار برای تعیین اهداف نوشتاری دست یافتنی

کتاب نوشتن کار دشواری است. برای همین است که نویسندگان اهداف نوشتاری روزانه – ماهانه و سالانه ای را برای خود مشخص می کنند که به آنها کمک می کند از طریق ساختاربندی، پیش نویسی، ویرایش و بازبینی در مسیر صحیح نوشتن قرار بگیرند.

اهداف به شما کمک می کنند آنچه را که می خواهید شناسایی کنید و برنامه ای برای رسیدن به آن ایجاد کنید. بدون هدف، زمان یا تمرکز خود را از دست میدهید – و هرگز کتابی را که همیشه آرزوی نوشتن آن را داشته اید، تمام نمیکنید. برای نوشتن یک رمان تنها برنامه ریزی کافی نیست. باید مراحلی را که برای تکمیل آن انجام دهید مشخص کنید.
باید اهداف هوشمندانه ای را تعیین کنید که به طور تدریجی شما را به تکمیل رمان خود سوق دهد، مانند مشخص کردن تعداد کلمات یا صفحات روزانه. تعیین اهداف به مدیریت بیشتر پروژه های بزرگ کمک می کند.

  • اهداف واقع بینانه مشخص کنید

اگر اهداف شما غیر واقعی باشد، دست نیافتنی و طاقت فرسا خواهند بود. اجازه ندهید اشتیاق شما برای به پایان رساندن رمانتان باعث شود بیش از حد به خودتان فشار بیاورید و اهدافی را تعیین کنید که رسیدن به آنها به سادگی ممکن نیست. به عنوان مثال، منطقی نیست بخواهید رمان خود را در یک ماه بنویسید. همچنین نباید هدف خود را نوشتن ۱۰۰۰۰ کلمه در روز تعیین کنید – به خصوص اگر یک شغل تمام وقت نیز دارید. تعیین اهداف معقول در وهله اول کار را برای شما آسان تر می کند.

در زیر به چند نمونه از این اهداف اشاره می کنیم :

  • نوشتن روزانه ۱۵۰۰ کلمه
  • نوشتن به مدت سه ساعت در روز در زمان مشخص شده
  • تمام کردن یک فصل در هر هفته
  • نوشتن خاطرات در هنگام صبح
  • اهداف قابل اندازه گیری تعیین کنید

وقتی به هدفی دست می‌یابید، انگیزه زیادی برای ادامه نوشتن پیدا می‌کنید – اما اگر اهدافتان خیلی مبهم باشد (مثلاً «من می‌خواهم نویسنده بهتری شوم»)، حتی نمی‌دانید چگونه باید به آنها دست پیدا کنید. اهدافی را ایجاد کنید که بتوانید در حین حرکت آنها را پیگیری و بررسی کنید. این به شما کمک می‌کند تا اهداف کوچک‌تری داشته باشید که در درازمدت نتیجه خواهند داد.

اگر به اهداف نوشتاری خود ارزش عددی بدهید یا برایشان ضرب الاجل تعیین کنید ، دنبال کردن آنها ساده تر خواهد بود. مثلا میتوانید هدف خود را نوشتن تعداد مشخصی کلمات در روز بگذارید و سپس در انتهای ماه بررسی کنید. یا اینکه تعداد صفحات مشخصی در روز بنویسید. یک چهارچوب زمانی برای تکمیل پروژه خود تعیین کنید. مثلا یک ماه یا یک سال. هر روز مقدار زمان مشخصی را وقف آن کنید تا به اهداف کوچک روزمره خود برسید.

  • سیر پیشرفت تان را دنبال کنید

فرقی نمی‌کند که چه نوع پروژه ای می نویسید – چه یک رمان، یک فیلمنامه، داستان کوتاه یا یک کتاب غیرداستانی باشد، هزاران کلمه و احتمالاً صدها صفحه می‌نویسید. مسیر پیشرفت خود را پیگیری کنید. اگر اهدافتان را پیگیری کرده باشد می دانید که چقدر به تکمیل اولین پیش نویس نزدیک هستید. ساده ترین راه برای پیگیری اهداف خود استفاده از تقویم است. میتوانید هر روز اهدافتان را روی آن بنویسید و در صورت تکمیل شدن روی تقویم علامت بزنید.

  • مسئولیت پذیر باشید

اگر واقعاً می خواهید به اهداف خود برسید، باید آنها را در اولویت قرار دهید. در غیر این صورت، هر بهانه‌ای برای تحقق نیافتن آن‌ها پیدا خواهید کرد و اهداف بلندمدت خود را از دست خواهید داد. شما باید مهارت مدیریت زمان را بیاموزید و در نهایت تبدیل به یک نویسنده شوید. شما باید برنامه خود را ارزیابی کنید و مشخص کنید که هر روز چه زمانی و کجا می نویسید. در طول این زمان ، باید ۱۰۰ درصد تمرکز داشته و برای تکمیل هدف روزانه خود متعهد به زمان باشید.

  • انگیزه خود را پیدا کنید

هر نویسنده ای به دلیلی نویسندگی را انتخاب می کنید. دانستن انگیزه خود از نوشتن در زمانی که احساس میکنید توانی برای پیشروی ندارید به شما کمک می کند. وقتی تعیین هدف می کنید برای خود پاداشی در نظر بگیرید تا برای رسیدن به اهداف بلند مدت به خودتان انگیزه بدهید. اگر احساس ناراحتی می‌کنید یا به انگیزه نوشتن نیاز دارید، گوش دادن به پادکست ، خواندن وبلاگ‌ افرادی که روی پروژه‌های خود کار می‌کنند، یا تماشای ویدیوهای نویسندگانی که در کنفرانس‌های نوشتن صحبت می‌کنند را در نظر بگیرید. یادگیری اینکه چگونه نویسندگان خوب توانسته اند به اهداف نویسندگی خود دست یابند، می تواند به شما کمک کند تا اهداف خود را برآورده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.