تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
۱۶ نکته نوشتاری برای داستان نویسان

۱۶ نکته نوشتاری برای داستان نویسان

داستان نویسی کاری ماجراجویانه است که به قوه تخیل شما اجازه می‌دهد تا هنگام خلق شخصیت‌ها و ساخت جهان، تراوش کند. در حالی که هیچ لیست مشخصی برای قوانین داستان نویسی وجود ندارد، تعدادی تکنیک پرکاربرد وجود دارد که به شما در شروع نوشتن و خلق یک داستان عالی کمک می‌کند.

 1. داستان‌تان را دوست داشته باشید. ممکن است لیستی از ایده‌های داستانی داشته باشید، اما حتما یکی از آنها را بیشتر دوست دارید. با آن داستان شروع کنید.
 2. از دادن اطلاعات به خوانندگان خودداری کنید. به هنگام داستان نویسی تنها اطلاعاتی که خواننده در لحظه بدان نیاز دارید را به او بدهید. اطلاعات مکمل – مانند پیش داستان – باید ناگفته باقی بمانند. این کار به خواننده اجازه میدهد تا برای پر کردن جاهای خالی از قوه تخیلش استفاده کند.
 3. جملات ساده بنویسید. به این جمله از شکسپیر « بودن یا نبودن» فکر کنید که برای اختصار و به سرعت توصیف کردن افکار یک کاراکتر در مورد زندگی‌اش معروف است. فضا و زمان برای کلمات بیشتر در متن وجود دارد اما میتوانید نکات داستان را با جملات و زبانی ساده بیان کنید.
 4. سبک‌های مختلف را امتحان کنید. برای آنکه نویسنده بهتری شوید، انواع مختلف نوشته را تمرین کنید. اگر رمان می‌نویسید، داستان کوتاه را امتحان کنید. سبک راحتتری از نویسندگی را با وبلاگ نویسی تجربه کنید. هر نوشته زاویه دید متفاوتی دارد که به مهارتهای شما در نویسندگی می‌افزاید.
 5. هر روز بنویسید. نویسندگان بزرگ عادت نوشتن منظمی دارند. این یعنی هر روز باید زمانی را به نوشتن اختصاص دهید. هر چه بیشتر بنویسید، نوشتن برایتان راحتتر می‌شود.
 6. نقطه عطف مشخص کنید. متوسط تعداد کلمات یک کتاب ۷۵ هزار کلمه است. اگر روی رمان اول خود کار می‌کنید، با مشخص کردن نقاط عطف انگیزه‌تان را حفظ کنید. با این کار از نظر ذهنی کتاب را تقسیم بندی می‌کنید و نوشتن برایتان آسانتر می‌شود.
 7. ساختار ابتدایی داستان را بشناسید. نویسندگان حرفه‌ای با چارچوب کاری داستانها آشنا هستند. از نمایش و افزایش عملکرد گرفته تا اوج و سقوط.
 8. تکنیکهای مربوط به کاراکتر سازی را بیاموزید. روشهای موثری برای خلق قوس کاراکتری در ادبیات وجود دارد.ببینید برای افزایش تنش در داستان چه اطلاعاتی از کاراکترتان را میتوانید فاش کنید. کاراکترهای اصلی شما باید پیش داستانی داشته باشند  که گویای اعمال، انگیزه‌ها و اهداف آنها باشد.
 9. از زبان معلوم استفاده کنید. هدف شما به عنوان یک نویسنده، نوشتن کتابی است که خواننده را از ابتدا تا انتها جذب خود کند. از لحن معلوم در داستانهای خود استفاده کنید. هر جمله باید از ساختار اصلی اسم – فعل – مفعول تبعیت کند. سعی کنید لحن مجهول را در نوشته خود محدود کنید.
 10. هر زمان که احتیاج دارید استراحت کنید. سد نویسندگی انرژی نویسنده را می‌خورد. از پشت میزتان عقب بروید و کمی ورزش کنید. جریان پیدا کردن خون و قرار گرفتن در محیطی متفاوت باعث تراوش ایده‌ها می‌شود.
 11. عزیزان‌تان را بکشید. نکته مهم برای یک نویسنده آن است که بداند چه زمانی کلمات، پاراگرافها، فصلها و یا حتی کاراکترهای غیرضروری را حذف کند. نویسنده خوب بودن یعنی داشتن توانایی برای ویرایش کردن اطلاعات اضافی.
 12. نوشته نویسندگان دیگر را بخوانید. خواندن داستانهای خوب میتواند به شما در یافتن لحن منحصربفردتان و تقویت مهارتهای نوشتاری کمک کند. ژانرهای مختلف را بخوانید. همچنین خواندن ژانری مشابه با ژانر رمان خودتان خوب است. اگر داستان ترسناک مینویسید، داستانهای ترسناک دیگری را بخوانید که به شما نشان میدهد چگونه تنش ایجاد کنید  و در نقطه اوج داستان، اطلاعات مهم را فاش کنید.
 13. به قصد فروش بنویسید. داستان نویسان برای گذران زندگی از طریق کاری که دوستش دارند، باید مانند ویراستاران و ناشران فکر کنند. به بیان دیگر نسبت به کتابتان رویکرد بازاریابی و فروش داشته باشید.
 14. حالا بنویسید بعدا ویرایش کنید. نویسندگان جوان ممکن است وقت زیادی را صرف نوشتن و بازنویسی نوشته‌شان کنند. با این وسوسه مقابله کنید. سبک آزادنویسی را تمرین کنید.
 15. بازخورد بگیرید. نقد کردن نوشته خود دشوار است. وقتی اولین پیش نویس خود را می‌نویسید آن را به کسی بدهید تا بخواند. بازخورد او را بگیرید. این روشی بسیار خوب برای فهمیدن نقاط ضعف و قوت نوشته‌تان است.
 16. به چاپ کردن داستان خود فکر کنید. برخی از نویسندگان برای خودشان می‌نویسند. تجسم کنید کجا میخواهید داستان خود را منتشر کنید. اگر داستان کوتاه دارید میتوانید آن را در مجلات ادبی منتشر کنید. اگر رمان دارید میتوانید به ناشران بفرستید. حتی میتوانید خودتان کتابتان را چاپ کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.