تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
کریستوفر هیچنز را بهتر بشناسید

کریستوفر هیچنز را بهتر بشناسید


کریستوفر هیچنز نویسنده‌ای انگلیسی بود که بیشتر به دلیل مباحث بحث برانگیزی که برای نوشته‌هایش انتخاب می‌کرد به شهرت رسید. او زاده‌ی ۱۳ آوریل۱۹۴۹ در همپشایر انگلیس بود و پدر و مادرش در جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی سلطنتی خدمت کرده بودند. کریستوفر در هشت سالگی وارد مدرسه مونت هاوس در تاویستوک شد. او در دانشگاه به تحصیل فلسفه، سیاست و اقتصاد پرداخت. وی در سال ۱۹۷۰ مدرک لیسانس خود را دریافت کرد و عضو جناح سیاسی چپ شد.


حقایق جالب در مورد زندگی کریستوفر هیچنز


۱- کریستوفر بعد از فارغ التحصیلی از بالیول، به لندن رفت و در هفته نامه تحصیلات عالیه تایمز مشغول به کار شد
۲- کریستوفر در سال ۱۹۷۳ برای هفته نامه جناح سیاسی چپ نیو استیتسمن مطالبی می‌نوشت. او در حین کار در نشریه با نویسندگانی چون ایان مک ایوان و مارتین آمیس آشنا شد
۳- مادر کریستوفر در سال ۱۹۷۳ در آتن خودکشی کرد و کریستوفر برای تشییع جنازه مادرش به آنجا رفت. او در حین سفرش به یونان اولین مقاله رسمی خود برای نشریه نیو استیتسمن را نوشت.
۴- کریستوفر در سال ۱۹۷۷ از نشریه نیو استیتسمن بیرون آمد و در نشریه دیلی اکسپرس مشغول به کار شد. او سپس در سال ۱۹۷۹ به عنوان ویراستار خارجی به نشریه نیو استیتسمن پیوست.
۵- کریستفور در سال ۱۹۸۱ با النی ملیگرو ازدواج کرد و در سال ۱۹۸۹ از او جدا شد
۶- در سال ۱۹۸۱ کریستوفر به نیویورک نقل مکان کرد و یک سال بعد به واشنگتن رفت. او ضمن نوشتن ستون « گزارش اقلیت » برای نشریه نیشِن، کتابهایی چون قبرس ( ۱۹۸۴)، مرمرنماهای الگین: آیا باید به یونان باز گردانده شوند؟ ( ۱۹۸۷) را نوشت.
۷- پدر کریستوفر در سال ۱۹۸۷ در اثر سرطان درگذشت
۸- در سال ۱۹۸۹ دوست کریستوفر سلمان رشدی کتاب آیات شیطانی را منتشر کرد که منجر به تهدید او به مرگ و صدور فتوای قتل او شد. کریستوفر از دوست خود دفاع کرد اما وقتی سایر اعضای جناح چپ از او حمایت نکردند، آنها را محکوم کرد.
۹- کتابهای کریستوفر به نام: سلطنت: انتقادی از طلسم مورد علاقه انگلیس و خون، طبقه و نوستالژی: کنایه‌های انگلیسی – امریکایی هر دو در سال ۱۹۹۰ منتشر شدند
۱۰- کریستوفر در سال ۱۹۹۱ با کارول بلو ازدواج کرد و تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۱ کنار هم زندگی کردند
۱۱- کریستوفر در آثارش اغلب به چهره‌های عمومی که مردم تا سر حد پرستش آنها را ستایش می‌کردند حمله می‌کرد
۱۲- کریستوفر در سال ۱۹۹۲ در مجله ونیتی فیر مشغول به کار شد
۱۳- کریستوفر در سال ۱۹۹۵ کتابی به نام: مادر ترزا در تئوری و واقعیت را به نقد از مادر ترزا به دلیل حمایت وی از دیکتاتورها نوشت

۱۴- کریستوفر در سال ۱۹۹۹ کتابی را در انتقاد از رییس جمهور امریکا بیل کلینتون نوشت.
۱۵- کریستوفر خود را بی خدا می‌دانست. کتابش به نام: خداوند بزرگ‌مرتبه نیست: چگونه دین و مذهب همه چیز را مسموم می‌کند در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. در این کتاب تقریبا همه مذاهب مورد انتقاد قرار گرفته اند
۱۶- کریستوفر هیتچنز را یکی از برجسته ترین نویسندگان روشنفکر زمان خود می‌دانند. وی با بیان مواضع بحث برانگیز خود در مورد موضوعات مختلف از جمله سیاست، دین، هنر، ادبیات و جنگ، ابایی از خشمگین کردن خوانندگان خود نداشت.
۱۷- کریستوفر در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۱ و در سن ۶۲ سالگی هم چون پدرش در اثر سرطان مری در گذشت.

2 نظر

  1. کی این دین داران نادان میخوان باور کنن خدایی وجود نداره

    1. شاید وقتی که نسل آتئیست های خود خدا پندار و همه چی دان که اصرار دارن همه به عقیده آتئیسم باور داشته باشن وگرنه نادان هستن منقرض بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.