تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
چگونه یک داستان سریالی بنویسیم: ۴ دلیل برای نوشتن رمان سریالی

چگونه یک داستان سریالی بنویسیم: ۴ دلیل برای نوشتن رمان سریالی

با آنکه سریال نویسی قرنهاست که وجود دارد، چارلز دیکنز را به عنوان نویسنده‌ای می‌شناسند که رمان نویسی سریالی را در عصر ویکتوریا جانی دوباره بخشید. 

داستان سریالی چیست؟

داستان سریالی ادبیاتی است که به صورت متوالی منتشر می‌شود، دقیقاً مانند فرمت یک برنامه تلویزیونی چند قسمتی. با این حال، سریال سازی فقط گرفتن یک رمان کامل و انتشار فصل به فصل  آن نیست – هر قسمت منتشر شده مانند داستان کوتاه یا رمان جدید و معمولاً با روایت‌هایی به هم پیوسته است

چگونه داستان سریالی بنویسیم

  1. داستان اصلی خود را مشخص کنید. یکی از جنبه جذاب  نوشتن رمان‌های سریالی آن است که نویسندگان مجبور نیستند همه چیز را یک باره بنویسند. در حالی که فرایند خلاقه هر کسی متفاوت است، اما حداقل هنگام سریال سازی یک داستان  باید بدانید که می‌خواهید چه اتفاقی بیفتد – یا انتظار افتادن چه اتفاقی را دارید. ترسیم داستان سریالی نقشه و  جزئیات مختلفی را برای پیگیری در اختیار شما قرار می‌دهد. شما همیشه می‌توانید از طرح خود فاصله بگیرید، اما حفظ یک جهت کلی می‌تواند مفید باشد.
  2. داستان را حول یک کاراکتر متمرکز کنید. از آنجا که راوی‌ها در هر فصل متفاوتند، یکی از عناصر بسیار مهم در داستانهای سریالی کاراکتر است. تا زمانی که خواننده‌ها روی کاراکتر سرمایه گذاری کنند به خواندن ادامه می‌دهند. ایجاد یک ارتباط عاطفی بین مخاطب و شخصیت اصلی خود با ایجاد یک شخصیت زنده، قابل تعویض و به یاد ماندنی، کلید سرمایه گذاری مخاطبان در دنیای شما است.
  3. مخاطبان خود را برای خواندن قسمتهای بعدی ترغیب کنید. هر فصل از رمان سریالی شما باید یک نتیجه گیری داشته باشد. پایانهای نفس گیر خواننده را در حالت معلق رها می‌کنند و باعث افزایش تنش می‌شوند و او را برای داستان بعدی هیجان زده می‌کنند.

۴ دلیل برای نوشتن رمان سریالی

داستان سریالی جلد جلد منتشر می‌شود و خوانندگان را برای  قسمت بعدی مشتاق می‌کند.نوشته سریالی برای نویسنده مزایای زیادی دارد از جمله:

  1. فرمت سریالی داستان را جذاب می‌کند. برای آنکه خواننده به طور مرتب برای خرید جلد بعدی کتاب اقدام کند، هر جلد باید پایان جذابی داشته باشد. داستان سریالی باعث ایده پردازی نویسنده می‌شود و شما را قادر می‌سازد تا شیوه‌های جدیدی برای روایت داستان خود پیدا کنید. هر فصل برای راضی کردن خوانندگان باید به اندازه کافی مطلب داشته باشد و همچنین مقداری را برای فصول بعد نگه دارد.
  2. فرمت سریال به شما زمانی برای تنظیم مجدد داستان می‌دهد. برخی نویسندگان کل رمان سریالی خود را به یکباره می‌نویسند، درحالیکه برخی دیگر به تدریج این کار را انجام می‌دهند. و تنها زمانی فصل بعدی را آغاز می‌کنند که فصل قبلی منتشر شده باشد. با وجود زمان هر انتشار، برای بازبینی داستان خود زمان دارید. گاهی اوقات جزییات کمتر توجه شده‌ای نمایان می‌شوند و گزینه‌های جدیدی برای قوس داستانی‌تان به شما می‌دهند.
  3. فرمت سریالی شما را به نوشتن وامیدارد. به هنگام نوشتن داستان سریالی باید شتاب داستان را ثابت نگه دارید.  جدول زمانی مشخص شده شما را وامیدارد تا به طور منظم بنویسید که البته در صورتی که حفظ استمرار در کار برای شما دشوار است، به درد شما میخورد. چه داستان سریالی شما هر ماه یا هر دو هفته یکبار چاپ شود، داشتن ضرب الاجل باعث می‌شود از اولین تا اخرین فصل به طور منظم بنویسید.
  4. فرمت سریالی برای ساخت زیرساخت به شما زمان می‌دهد.  آثار یک نویسنده بزرگ گاهی اوقات به دلیل کمبود قدرت تبلیغات (و پول)، خصوصاً در فضای خودنشر نادیده گرفته می‌شود. داستان سریالی به کار شما زمان می‌دهد تا گردش کند، بین هر فصل منتشرشده خوانندگان جدیدی جذب می‌کندف  و مخاطبان شما را افزایش می‌دهد.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.