تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
چگونه بیش از اندازه برای رمان خود برنامه ریزی نکنیم

چگونه بیش از اندازه برای رمان خود برنامه ریزی نکنیم

گاهی نویسندگان بیش از اندازه برای رمانهای خود برنامه ریزی می‌کنند. برنامه ریزی زیاد خلاقیت شما را از بین می‌برد و وقت نوشتن‌تان را می‌گیرد. برنامه داشتن خوب است. اینکه بدانید رمان‌تان درباره چیست به متمرکز ماندن در امر نوشتن قطعا کمک می‌کند. اما مانند همه چیزهای دیگر زندگی کلید موفقیت در میانه روی است.

آیا به جای نوشتن فقط برنامه ریزی می‌کنید؟

تشخیص اینکه به برنامه ریزی زیاد معتاد شده‌اید یا نه آسان نیست و اعتراف کردن این موضوع به خود از آن هم سختتر است. در زیر به سه نشانه برای برنامه ریزی بیش از حد اشاره می‌کنیم:

  1. خلاصه رمان شما بیش از ۲۰ صفحه است
  2. کاراکترهای خود را بهتر از نزدیکترین دوست یا اعضای خانواده‌تان می‌شناسید
  3. بیش از یک هفته است که وقت صرف برنامه ریزی برای رمان خود می‌کنید

چرا برنامه ریزی بیش از اندازه بد است؟

برنامه خوب نقشه‌ای است که مسیر داستان شما را هدایت می‌کند. اما اگر این نقشه واضح و دقیق نباشد، جهت یابی کردن در آینده دشوار می‌شود. وقتی روی جی پی اس خود به دنبال جهتها می‌گردیم فقط لازم است بدانیم در کدام خیابان قرار داریم. جلوتر رفتن از نقشه ممکن است باعث گم شدن ما شود زیرا حواس ما از مسیری که در آن هستیم پرت می‌شود. آیا برای حرکت در بزرگراه نیاز به توپوگرافی و داده‌های جغرافیایی آن محل دارید؟

زمان صرف شده برای برنامه ریزی باعث از دست دادن زمان نوشتن می‌شود

هر ساعتی را که صرف برنامه ریزی برای رمان خود می‌کنید میتوانید به نوشتن اختصاص دهید. اگر میخواهید بدانید چقدر طول می‌کشد که یک کتاب  بنویسید، فاز برنامه ریزی باید قسمتی کوچکی از این زمان را به خود اختصاص دهد.

برنامه ریزی کردن زیاد باعث ایجاد اضطراب می‌شود

ممکن است برای نوشتن رمانی بی عیب و نقص خود را زیر بار فشار ببرید و در نتیجه چیزی ننویسید. هیچ کس زیر فشار بودن را دوست ندرد. گاهی اوقات ما سختترین خواسته‌ها و انتظارات را بر خود وارد می‌کنیم. اگر نقشه درستی دارید، ممکن است نتوانید آن را درست آن طور که تصویر سازی کرده بودید اجرا کنید.

برای نوشتن احساس اجبار می‌کنید

ممکن است نوشتن درباره چیزی که برای آن برنامه ریزی کرده‌اید از نوشتن برای چیزی که فی البداهه به ذهنتان می‌رسد سختتر باشد. اگر صحنه‌ای دشوار باشد ممکن است برای نوشتن آن دچار ترس شوید. بدتر آنکه نابغه خلاق درون شما ممکن است تصمیم بگیرد که از صفحه ۴۷ به بعد جهت داستان را به طور کلی تغییر دهد. سبک نوشتن شما به جای آنکه بازتابی از نیروی خلاق منحصربفرد درونتان باشد اجباری به نظر می‌رسد.

یافتن تعادل: به طور معقول برنامه ریزی کنید

شما باید قبل از نوشتن رمان خود برنامه ریزی داشته باشید. کافی است در این زمینه تعادل را رعایت کنید. در زیر به چند توصیه برای جلوگیری از برنامه ریزی بیش از اندازه اشاره می‌کنیم:

  • بهترین شیوه برنامه ریزی را برای خود انتخاب کنید

در مقاله « شش روش برای برنامه ریزی یک رمان» به برخی از شیوه‌های معمول برای برنامه ریزی رمان اشاره کردیم. روشی که برایتان آسان است را انتخاب کنید که شما را به قدری درگیری برنامه ریزی نکند که نوشتن را از یاد ببرید

  • خلاصه بنویسید

لازم نیست بنویسید که کاراکترتان در هر صحنه چه لباسی پوشیده یا حتی توصیفات طول و درازی از چیدمان صحنه بکنید. یادتان باشد که با پیشروی داستان این مطالب گفته خواهند شد و لازم نیست در برنامه ریزیتان بیاورید. اگر لازم است یادداشت برداری کنید اما  در جلسات اولیه برنامه ریزی‌تان نباید به جزییات تک تک صحنه‌ها بپردازید.

  • برای خود ضرب الاجل تعیین کنید

اگر برای رمان‌تان تحقیق می‌کنید، زمانی را مشخص کنید تا مجبور نباشید کل بعدازظهر را در یوتیوب، گوگل یا ویکی پدیا مشغول تحقیق کردن باشید. هیچ گاه بیش از یک هفته صرف برنامه ریزی و سازمان دهی جزییات رمان خود نکنید. برخی از اپ‌های موبایل میتوانند زمان توقف برنامه ریزی را به شما هشدار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.