تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
نکاتی برای خلاق نویسی – اهمیت اعتماد به خود

نکاتی برای خلاق نویسی – اهمیت اعتماد به خود

آیا تا به حال این اتفاق برای شما افتاده است؟ چند دقیقه بعد از اینکه نوشتن را آغاز می‌کنید، مکث کرده و نوشته خود را میخوانید. جمله‌ای را اصلاح می‌کنید، کلمه‌ای را تغییر می‌دهید یا جمله‌ای را به طور کامل پاک می‌کنید. ناگهان نوشتن برایتان سختتر می‌شود. شما جریان فکری‌تان را از دست داده‌اید. معمولا بهتر است که در هنگام نوشتن پیش نویس اول نوشته‌تان را ویرایش نکنید. نوشتن و ویرایش کردن از بخشهای مختلفی از مغز استفاده می‌کنند. اگر بخواهید هر دو را هم زمان انجام دهید، سر راه خودتان قرار میگیرید. گویی که بخش خلاق مغزتان احساس می‌کند ویراستار ذهن از گوشه شانه‌اش مراقب اوست. در نتیجه شما خود – آگاه شده و چشمه خلاقیت‌تان خشک می‌شود.

بنابراین بهترین تمرین برای اکثر نویسندگان نوشتن و ویرایش کردن در مراحل جدا از هم است. ابتدا اجازه دهید ایده‌هایتان خلاقانه روی صفحه جاری شوند. سپس، وقتی پیش نویس خود را نوشتید، میتوانید به عقب برگردید و آن را اصلاح کنید. اما چرا انجام این کار برای برخی نویسندگان دشوار است؟ چرا وسوسه‌ای دائمی برای برگشتن به عقب و خواندن مجدد آنچه نوشته‌اید وجود دارد و وقتی این کار را انجام می‌دهید، چرا میل شدیدی برای اصلاح آن وجود دارد تا زمانی که خود را در وضعیت ویرایش کردن می‌یابید؟
پاسخ، ترس است.

شما ممکن است بترسید که آنچه می‌نویسید به اندازه کافی خوب نباشد، بنابراین به عقب می‌روید تا آن را چک کنید. و اگر مشکل یا خطایی را ببینید نگران می‌شوید و احساس می‌کنید همین حالا باید آن را برطرف کنید. گویی که به خودتان اعتماد ندارید که به عقب برگردید و متن‌تان را ویرایش کنید.

راه حل بسیاری از سدهای نویسندگی این است که  به خودتان اعتماد کنید.

  • به قوه تخیل خود اعتماد داشته باشید تا شما را به جای جالبی بکشاند
  • اعتماد داشته باشید که اگر نوشته‌تان را دوست ندارید، میتوانید آن را بهتر کنید یا نوشته دیگری که دوست دارید بنویسید
  • اگر در پیش نویس اولیه خود خرابکاری کردید ( که طبیعی و خوب است ) به خودتان اعتماد داشته باشید که بعدا آن را اصلاح می‌کنید
  • اعتماد داشته باشید که اگر واقعا میخواهید نویسنده بهتری شوید، باید تا رسیدن به هدف‌تان روی آن کار کنید.
  • و اگر نمیتوانید جلوی خودتان را برای ویرایش کردن بگیرید، این ترفند را امتحان کنید. برای نوشتن پیش نویس اولیه از فونت زرد استفاده کنید، که بازخوانی آن را موقع نوشتن دشوارتر می‌کند. سپس وقتی نوبت به ویرایش می‌رسد فونت‌تان را مشکی کنید.دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.