تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
هیچ چیز مانند بازخوردی بی طرفانه کیفیت نوشته شما را بالا نمی‌برد. البته که ویرایش‌های فردی میتواند در ارتقای داستانهای شما نقش بسزایی داشته باشد.

راهنمای نویسندگان برای کار با مصححان

هیچ چیز مانند بازخوردی بی طرفانه کیفیت نوشته شما را بالا نمی‌برد. البته که ویرایش‌های فردی میتواند در ارتقای داستانهای شما نقش بسزایی داشته باشد. اما شما نمیتوانید نگاه کاملا دقیقی به نوشته خود داشته باشید. اینجاست که یک جفت چشم اضافه به کار می‌آید. در زیر به سوالات رایج در مورد کار با مصحح اشاره می‌کنیم:

  • کار مصحح چیست؟

محصصان پیش نویسهای تکمیل شده از پروژه‌های چاپ نشده را نقد می‌کنند و به آنها پیشنهاداتی برای ارتقای کیفیت دست نوشته‌هایشان می‌دهند. معمولا نویسندگان بعد از نوشتن پیش نویس یا بازبینی کردن داستانهایشان با مصححان کار می‌کند و از آنها برای گرفتن نقدهای سازنده در مورد داستان، کاراکترها، چیدمان، مضمون، دیالوگ، توصیفات، جهان سازی، سبک، لحن و سایر عناصر داستانی کمک می‌گیرند. برخی از نویسندگان از مصححان برای پیش نویسهای بعدی نیز کمک می‌گیرند. در برخی شرایط مصحح تنها به دیالوگ، توصیفات، روایت درونی، سکانسهای اکشن، سبک و لحن قسمت خاصی از داستان اشاره می‌کند.

  • در یک مصحح باید به دنبال چه ویژگی‌هایی باشید؟

از آنجایی که محصصان بازخوردهایی را ارائه می‌دهند که باعث جذب خواننده می‌شود، نویسندگان به دنبال مصححانی هستند که در ژانر آنها تخصص دارند. مصححی که تنها با ژانر عاشقانه کار می‌کند نمیتواند بازخورد مناسبی در مورد یک پروژه علمی تخیلی بدهد و کسی که رمان بزرگسالان می‌خواند برای نقد یک داستان ماجراجویانه مناسب نیست. برخی نویسندگان ترجیح می‌دهند نویسندگان کار آنها را تصحیح کنند زیرا نویسندگان دید بهتری نسبت به مسایل داستان دارند و میتوانند مشکلات پیش نویس را بهتر تشخیص دهند. برای مثال یک فرد غیرنویسنده ممکن است متوجه شود که یک کاراکتر کسل کننده است اما نمیتواند بگوید که خطرات داستان به قدر کافی بالا نبوده که به کاراکتر انگیزه‌ای برای عمل کردن بدهد. برخی نویسندگان نیز از افراد عادی برای تصحیح نوشته خود استفاده می‌کنند تا درک بهتری از نحوه واکنش نشان داده خوانندگان نسبت به کتاب چاپ شده خود داشته باشند.

بعضی از نویسندگان از ترکیبی از نویسندگان و افراد غیرنویسنده برای تصحیح داستان خود استفاده می‌کنند. بازخوردی غیرنقادانه فایده‌ای ندارد اما بعضی از مصححان خجالتی‌اند یا تجربه کافی برای ارائه نظرات صادقانه خود ندارند. اگر دوستان یا اعضای خانواده‌تان با ژانر یا بازار نوشته شما آشنایی ندارند از آنها برای تصحیح نوشته‌های خود استفاده نکنید.

  • آیا مصححان دستمزد می‌گیرند؟

لزوما نه اما برخی نویسندگان و ویراستاران از طریق وبسایتهای خود به مصححان دستمزد می‌دهند. این برای نویسندگانی که میخواهند بازخوردی از نوشته خود داشته باشند اما نمیتوانند از پس هزینه‌های ویراستار بر بیایند، گزینه مناسبی است

  • به هنگام دریافت بازخورد نوشته خود را به چند مصحح باید بدهید؟

بازخورد مصححان بسیار شخصی است. بازخورد گرفتن از چند مصحح خوب – بین سه تا دوازده مصحح – میتواند الگوهای بازخوردی را به شما نشان دهد و به شما کمک کند متوجه شوید به کدام نقد باید بیشتر توجه کنید. هر چه مصححان بیشتری داشته باشید بهتر است. احتمالا حداقل یکی از مصححان بازخوردی سازنده ارائه نمی‌کند. داشتن چند مصحح باعث می‌شود بازخوردهای کافی داشته باشید و در جهت صحیحی حرکت کنید.

  • از کجا میتوانید مصحح پیدا کنید؟

شما به شیوه‌های مختلفی می‌توانید مصحح پیدا کنید. ابتدا با گشتن در دایره دوستان و آشنایان خود. اگر کسی را می‌شناسید که دارای شاخص‌های مصحح است، با او تماس بگیرید. اکثر نویسندگان مصححان خود را به صورت آنلاین و در اجتماعات نویسندگان پیدا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.