تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
دوریس لسینگ، یازدهمین زن برنده جایزه نوبل

دوریس لسینگ، یازدهمین زن برنده جایزه نوبل

دوریس لسینگ

دوریس لسینگ نویسنده انگلیسی و  برنده جایزه نوبل بود برای رمانش به نام علفها آواز می‌خوانند. او مجموعه رمانهای فرزندان خشونت به شهرت رسید. او در ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ در کرمانشاه، ایران، به دنیا آمد. پدرش آلفرد تیلور سربازی در جنگ جهانی اول، و مادرش امیلی تیلور پرستار بود. در سال ۱۹۲۵ خانواده او به زیمبابوه نقل مکان کرده و در آنجا مشغول کشاورزی شدند . دوریس در صومعه‌ی دومنیکن‌ها دوران دبیرستان را طی کرد و از  سن ۱۴ سالگی خود مشغول به تحصیل شد. او در ۱۵ سالگی کارش را  به عنوان دستیار پرستار آغاز کرد. در سال ۱۹۳۷ اپراتور تلفن شد و با فرانک ویزدوم ازدواج کرد و دو فرزند به دنیا آورد. آنها طلاق گرفتند و او با فرد دیگری ازدواج کرد و فرزند دیگری به دنیا آورد. بعد از جدا شدن از همسر دومش به همراه کوچکترین پسرش در سال ۱۹۴۹ به لندن رفت. اولین رمان او به نام علفها آواز می‌خوانند در سال ۱۹۵۰ منتشر شد.

حقایق جالب در مورد زندگی دوریس لسینگ

  • دوریس لسینگ در سن ۱۵ سالگی شروع به فروش داستانهای کوتاهش در مجلات مختلف کرد
  • دوریس قبل از انتشار رمان پر آوازه‌اش در سال ۱۹۶۲،  کتابهای زیادی را در دهه ۱۹۵۰ به چاپ رسانید. از جمله: اینجا کشور رییس پیر بود ( ۱۹۵۱)، مارتا کوئست ( ۱۹۵۲)، پنج: مجموعه رمانهای کوتاه ( ۱۹۵۳)، ازدواج تمام عیار ( ۱۹۵۴)، بازگشت به معصومیت ( ۱۹۵۶)، عادت عشق ورزیدن ( ۱۹۵۷ )، رفتن به خانه ( ۱۹۵۷ )، موجی از طوفان ( ۱۹۵۶ ) چهارده شعر ( ۱۹۵۹)، در جستجوی انگلیس (۰ ۱۹۶) و بازی با ببر ( ۱۹۶۲)
  • رمان شاهکار دوریس لسینگ دفترچه‌ی طلایی بود که در سال ۱۹۶۲ منتشر شد
  • با آنکه دوریس سعی داشت این نکته را در نظر داشته باشد که شروع نویسندگی برای نویسندگان مبتدی چقدر دشوار است دو رمان نوشت: یکی به نام: همسایه‌ی خوب  و دیگری به نام: اگر پیرها میتوانستند . او کتابهایش را با نام مستعار جین سامرز به ناشری در انگلیس نشان داد که هر دو مردود شدند .
  • هر دو رمان مردود شده بعدا توسط ناشرانی در انگلیس و امریکا به چاپ رسیدند
  • دوریس ۵۵ رمان دیگر نوشت. او رمانهای داستانی، غیرداستانی، شعر، مقاله، زندگی نامه و اوپرا می‌نوشنت. از در ژانرهای مختلفی کار کرده است از جمله فانتزی، علمی تخیلی، و جنبش زمان.
  • دوریس لسینگ به بیان کردن ذهنش در نوشته‌هایش معروف بود. حتی در برهه‌ای به دلیل نظرات مغایرش راجع به حاکمیت اقلیت سفیدپوست از ورود به افریقای جنوبی منع شده بود
  • دوریس جوایز زیادی را در طول زندگی‌اش برنده شد از جمله جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۷. او در زمان دریافت جایزه ۸۸ ساله و پیرترین برنده‌ی جایزه نوبل زمانه خود بود. او یازدهمین زنی بود که توانسته بود موفق به دریافت این جایزه ادبی شود.
  • دوریس در سال ۱۹۵۴ برنده جایزه سامرسِت موقام، برنده‌ی جایزه ملی اتریش برای ادبیات اروپایی در سال ۱۹۸۱، جایزه ادبی اسمیت در سال ۱۹۸۶، جایزه پالرمو در سال ۱۹۸۷، در سال ۱۹۸۹ جایزه پرمیو گرینزان کاوور، و جایزه بزرگداشت جیزم تِیت ِ سیاه را در سال ۱۹۹۵ برای نوشتن زندگی نامه، جایزه کتاب لوس انجلس تایم در سال ۱۹۹۵، نشان افتخاری در سال ۱۹۹۹، جایزه دیوید کوهِن در سال ۲۰۰۱ و چند جایزه دیگر شد.
  • دوریس لسینگ در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ و در سن ۹۴ سالگی در لندن در گذشت.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.