تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
دست نویسی یا تایپ: فواید دست نویسی کردن کدام است؟

دست نویسی یا تایپ: فواید دست نویسی کردن کدام است؟

بسیاری از ما بعد از اتمام مدرسه دیگر دفترچه‌های خود را کنار گذاشته و مطلبی را با دست نمی‌نویسیم. با آنکه اکثر نویسندگان حرفه‌ای نوشتن با کامپیوتر یا تبلت را ترجیح می‌دهند، بسیاری از رمان نویسان در سطوح مختلف فرایند خلاق نویسی، داستانهای خود را با دست می‌نویسند.

۴ فایده دست نویسی

دست نویسی کردن فواید زیادی دارد و بهتر است نویسندگان جوان در مراحل اولیه یک پروژه با قلم و کاغذ کار کنند. به روی کاغذ آوردن ایده‌های خود در غلبه بر سد نویسندگی و برقراری ارتباط با ایده‌های داستانی کمک می‌کند. برخی از فواید دست نویسی کردن عبارتند از:

  1. دست نویسی برای نوآموزان مفید است.  یادداشت برداری به شما امکان می‌دهد تا آزادانه اطلاعات را یادداشت کنید و با نوشتن افکار خود بتوانید ارتباط بصری بهتری با آنها برقرار کنید.
  2. دست نویسی کردن فرایند یادگیری را تقویت می‌کند. تحقیقات علم روانشناسی که توسط محقق دانیل اوپنهایمر در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است نشان می‌دهد که یادداشت‌های دست نویس شده به حافظه و یادآوری کمک می‌کند. مطالعه اوپنهایمر نشان می‌دهد که وقتی دانش‌آموزان با قلم و کاغذ یادداشت می‌نویسند،  آن نواحی از مغز که  با یادآوری و درک مطلب مرتبطند، بیشتر درگیر می‌شوند.
  3. نوشتن با دست کاری هنرمندانه است. بسیاری از مردم یادداشت‌های دست نویس را به یادداشت تایپ شده ترجیح می‌دهند زیرا زیبایی شناسی برایشان اهمیت دارد. اگر قلم خوبی دارید یا در خط شکسته و خوشنویسی مهارت دارید،  دست نویسی کردن به شما فرصتی برای تمرین یک سرگرمی و در عین حال کار خلاقانه‌ای می‌دهد. تنها چیزی که نیاز دارید یک ابزار نوشتاری ساده و یک تکه کاغذ است.
  4. دست نویسی کردن مانع از حواس پرتی شما می‌شود. فناوری می‌تواند بخش عظیمی از وقت ما را بگیرد. داستان نوشتن نیاز به تمرکز دارد و دور کردن عوامل حواس پرتی مانعی برای بسیاری از نویسندگان حرفه‌ای است. نوشتن  به دور از موبایل، تبلت یا رایانه به شما کمک می‌کند تا به جای استفاده از صفحه کلید یا قلم، روی نوشتن واقعی با قلم و کاغذ تمرکز کنید.

۵ مزیت تایپ کردن

تایپ کردن بخشی از فرآیند نوشتن برای اکثر نویسندگان حرفه‌ای است. لپ تاپ‌ها برای یادداشت برداری کلمه به کلمه از یک منبع خارجی مفید هستند و همچنین هنگام نوشتن کلمات باعث سهولت و سرعت عمل می‌شوند. برخی از مزایای اصلی تایپ رمان یا سایر آثار مکتوب عبارتند از:

  • تایپ کردن سریعتر و راحتتر است. اگر چیزی را کلمه به کلمه رونویسی می‌کنید،  استفاده از کامپیوتر ضروری بوده  و همچنین در فرآیند ویرایش بسیار مفید است. ویرایش کردن با استفاده از  واژه پرداز بسیار ساده تر  است  پیش نویس‌های خام به راحتی در لپ تاپ ویرایش می‌شوند.
  • تایپ کردن از درد گرفتن دست جلوگیری می‌کند. با آنکه سندروم تونل کارپال و مشکلات فیزیکی برای افرادی که تایپ می‌کنند بوجود می‌آید، اما برای بسیاری از افراد نوشتن با دست فرایند سختتری است. گرفتگی عضلات دست که برای افرادی که با قلم و کاغذ می‌نویسند پیش می‌آید، از سرعت نوشتن کم می‌کند
  • تایپ کردن برای کارهایی که نیاز به فرمت بندی دارند بهتر است. اگر روی نوشته‌ای کار می‌کنید که باید تعداد کلمات مشخصی داشته باشد یا نیازمند صفحه بندی و حاشیه بندی است، با کامپیوتر راحتتر می‌توانید آنها را انجام دهید.
  • تایپ کردن برای تحقیق کردن و انجام همزمان چند کار در یک زمان مفید است.  ممکن است در حین نوشتن نیاز به تحقیق کردن داشته باشید. اگر اولین باری است که شیوه جدید نوشتن را امتحان می‌کنید، یا اگر بر روی رمان اولتان کار می‌کنید، تحقیق کردن وقت زیادی از شما خواهد گرفت.
  • تایپ کردن به شما کمک می‌کند از نوشته‌تان فایل پشتیبان بگیرید. تایپ کردن در کامپیوتر مکان امن تری برای ذخیره پیش نویس اول و دوم در اختیارتان قرار میدهد. با تایپ کردن به سرعت میتوانید نوشته خود را ذخیره کنید . با آنکه نوشتن پیش نویس اول با دست به سبک خلاقه شما بیشتر می‌خورد، اما احتمال از بین رفتن آن نیز بیشتر است.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.