تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
داستان در داستان چیست؟ ۷ مثال از داستان در داستان

داستان در داستان چیست؟ ۷ مثال از داستان در داستان

آیا تا به حال رمان یا داستان کوتاهی خوانده‌اید که متوجه شوید در آن کاراکترهای داستان خود مشغول خواندن داستان خودشان بوده‌اند؟ در این صورت، صورت ادبی‌ای  را تجربه کرده‌اید که داستان در داستان نامیده می‌شود.

داستان در داستان چیست؟

داستان در داستان زمانی اتفاق می‌افتد که برای کاراکترهای داستان اصلی، داستانی نقل می‌شود. گاهی اوقات این داستان داستانی در دل خود دارد.بدین ترتیب مجموعه از لایه‌های داستانی درون چارچوب داستانی بزرگتری بوجود می‌آید  که معادل ادبی عروسک روسی (ماتریوشکا) است.

نسخه متداول این شیوه روایی تکنیکی است که به تکنیک داستان قاب معروف است. در یک داستان قاب روایت اصلی درون داستان دیگری است.

۷ مثال از داستان در داستان

  1. ادیسه هومر: یکی از اصلی ترین مثالهای داستان سرایی تو در تو ادیسه هومر است. ادیسه کل داستان را در دربار سلطنتی پادشاه آلکینوس در شریا روایت می‌کند.
  2. خانه برگ‌ها نوشته مارک ز. دانیلوسکی: در این رمان کاراکتر اصلی دست نوشته‌ای پیدا میکند که داستان مستندی از یک روایت واقعی است.  کتاب که از چندین لایه تشکیل شده شامل داستانهای مختلفی داخل یک داستان است. سایر رمانهای علمی تخیلی که داستان در داستان دارند عبارتند از: ابر اطلس، و ساکن برج بلند.
  3. مرد شنی نوشته نیل گایمن: بعضی از کتاب‌ها روایتی از  رویاهای واقعی کاراکترهای آنها است که به شکل تو در تویی گفته می‌شوند. رمان کابوس عربی نوشته رابرت ایروین و مجموعه داستانی مرد شنی نوشته نیل گایمن هر یک از این ابزار روایی استفاده کرده‌اند.
  4. هملت اثر ویلیام شکسپیر: در هملت چند نمایشنامه داخل هم آورده شده‌اند. نمایشی که در نمایش هملت آورده شده بسیار به زندگی شخصی او شباهت دارد.
  5. قلب تاریکی اثر ژوزف کونارد: بخشی از این رمان کوتاه  شامل داستانی معمولی درون داستان دیگر و بخشی شامل یک داستان تو در تو درون داستان قاب است. کاراکتر اصلی آن چارلز مارلو، برای دوستان ملوان خود صحنه شکاری از زندگی واقعیش تعریف می‌کند. داستان اصلی به شکل گذشته نمایی به زندگی شخصی مارلو و با راوی اول شخص روایت شده است.
  6. هزار و یک شب: این داستان که به داستان شبهای عربی نیز معروف است دارای راوی بی نامی است که مجموعه‌ای از داستانها را توسط کاراکتر شهرزاد قصه گو تعریف می‌کند. بسیاری از داستانهای شهرزاد، داستانی در دل خود دارند و از تکنیک داستان در داستان به سبک عروسک روسی استفاده شده است.
  7. داستان بی پایان اثر مایکل‌اند: داستان در داستان در ژانر فانتزی بسیار رایج است از جمله در داستان به نام باد اثر پاتریک راثفاس، هری پاتر نوشته جی کی رولینگ و داستان بی پایان اثر مایکل‌اند.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.