تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
خاطره نویسی: چگونه درباره خانواده خود بنویسیم

خاطره نویسی: چگونه درباره خانواده خود بنویسیم

نوشتن درباره خانواده خود حتی برای نویسندگان برجسته هم چالش برانگیز است. با آنکه شیوه کاملی برای نوشتن درباره خانواده وجود ندارد، برخی از استراتژی‌ها به ثمربخش شدن این فرایند، بدون آسیب زدن به احساسات یا باز کردن زخمهای گذشته کمک کنند.

۶ نکته برای نوشتن درباره خانواده

اگر تصمیم گرفته‌اید یک اثر مستند درباره  خود و خانواده‌تان بنویسید، در زیر به چند نکته اشاره میکنیم:

  1. خانواده‌تان را آماده کنید. گفتگوی صادقانه با تمام خانواده در مورد اینکه چگونه و چرا این روایت شخصی را به اشتراک می‌گذارید، ممکن است کمی از استرس ناشی از نوشتن درباره آنها کم کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که شرایط به خوبی پیش برود، اما آماده کردن خانواده‌تان، شما را در برابر  واکنش آنها مجهز می‌کند
  2. پیش زمینه ارائه دهید. داستان زندگی هر کسی متفاوت است –  همه در یک خانواده شاد یا با مادر و پدر خود بزرگ نمی‌شوند – اما باید بدانیم که انسان‌ها اغلب محصول تربیت خانواده‌هایشان هستند. هنگام به اشتراک گذاشتن تجربیات دشوار زندگی با دیگران، به پیش زمینه نیاز دارید.  هر  تاریخچه خانوادگی آسیب‌های روانی خاص خود را دارد  که شخصیت افراد یا رفتار آنها را تغییر می‌دهد.
  3. با خانواده‌تان مصاحبه کنید. با اعضای خانواده خود نشستی بگذارید و هر گونه سؤال مرتبطی را که ممکن است در مورد سابقه آنها داشته باشید بپرسید. می‌توانید شجره نامه خانوادگی خود را پیدا کنید یا بفهمید که چگونه روابط بیگانه پدید آمده‌اند. می‌توانید منشا برخی از سنت‌های خانوادگی را پیدا کنید یا از روابط خاص بین اعضای اصلی و فرعی خانواده مطلع شوید.  شنیدن نقطه نظرات یکی دیگر از اعضای خانواده یا خاطره خاص در مورد رویدادهای زندگی واقعی می‌تواند شکافهای ذهنی شما را پر کرده و راه را برای نوشتن روایت شما هموار کند و در عین حال برای نسل‌های آینده اطلاعات کلیدی فراهم کند.
  4. داستانهایی انتخاب کنید که نشان دهنده مضمون شما باشند. در اوایل فرآیند نوشتن، ممکن است فهرستی از داستانهای  خانوادگی را که قصد گفتن آنها را دارید تهیه  کنید. داستان‌ها و خاطراتی را انتخاب کنید که مربوط به پیامی است که می‌خواهید مخاطب در مورد خانواده‌تان بفهمد. اگر خاطرات شما در مورد انتقال به بزرگسالی در حین مقابله با اعتیاد برادر کوچکترتان است، داستان‌ها را روی آن دوره زمانی از زندگی خود متمرکز کنید. موضوع‌تان می‌تواند به حفظ روایت شما کمک کرده و همچنین از طولانی شدن خاطرات جلوگیری کند.
  5. با نام مستعار بنویسید. نام مستعار، نامی جعلی است که نویسنده هنگام نوشتن و انتشار داستانش، به منظور محافظت از خود و همچنین به دلایل مختلف استفاده می‌کند. اگر خیلی از واکنش خانواده  خود می‌ترسید، همیشه می‌توانید خاطرات خود را با یک نام فرضی بنویسید. با آنکه ممکن است به رسمیت شناخته نشوید، این یک راه حل ممکن برای کسانی است که فقط می‌خواهند داستان خود را منتشر کنند و به اعتبار اهمیتی نمی‌دهند
  6. هوشمندانه بازبینی کنید. اولین پیش نویس خاطرات غیرداستانی شما خواندنی و جذاب است – اما آیا کاملاً درست است؟ آیا شما یک نمایش واقعی و منصفانه از تمام اعضای خانواده  خود نوشته‌اید؟ لازم نیست وقایع به ترتیب زمانی نوشته شوند، اما باید دقت کنید که داستان‌های گفته شده به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده باشند.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.