تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
تفاوت بین ژانر علمی تخیلی و فانتزی چیست؟

تفاوت بین ژانر علمی تخیلی و فانتزی چیست؟

در نگاه اول این سوال ساده به نظر می‌رسد. داستانهای علمی تخیلی اغلب در آینده و در یک جامعه ویران شهری اتفاق می‌افتد و شامل عناصر تکنولوژی  پیشرفته است. داستان فانتزی در دنیایی فانتزی گونه رخ می‌دهد و دارای موجودات افسانه‌ای و قدرتهای ماورالطبیعی است.

عناصر ژانر علمی تخیلی کدامند؟

ژانر علمی تخیلی ژانری گسترده است که دارای سبکها و زیرژانرهای بیشماری می‌باشد.

 • علم: همانطور که از نامش پیداست، در ژانر علمی تخیلی از عناصر علمی استفاده می‌شود. عناصر علمی غالبا جلوه‌های بصری ویژه‌ای را خلق می‌کنند. در زیرژانر علمی تخیلیِ  استیم پانک، از تکنولوژی دوران قبل از انقلاب صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از علم در زیرژانرهای دیگر علمی تخیلی اشکال مختلفی به خود می‌گیرد .
 • تکنولوژی: در ژانر علمی تخیلی معمولا از تکنولوژی‌های پیشرفته مثل سفر در فضا و زمان استفاده می‌شود. معمولا این داستانها در سیارات دیگر یا روی سفینه‌های آینده شکل می‌گیرد. حتی زمانی که داستانهای علمی تخیلی در دنیای شناخته شده ما رخ می‌دهند، در ساخت آنها از تکنولوژی‌های جدیدی استفاده می‌شود که موانع و سوالات وجودی را در برابر کاراکترها و جامعه قرار می‌دهد.  
 • صحنه پردازی ویران شهری:  نویسندگان سبک علمی تخیلی چه داستان‌شان به سبک استیم پانک بوده و در یک سفینه فضایی اتفاق بیفتد یا به سبک سیاه و سفید بوده و در یک کلان شهر رخ دهد، معمولا از مضامین ویران شهری برای داستان خود استفاده می‌کنند. داستان‌های علمی تخیلی اغلب موضوعات ویران شهری  در جهان‌های دور را مورد بررسی قرار می‌دهند که در نهایت شباهت‌های شگفت انگیزی با پرسش‌های فلسفی و مشکلات اخلاقی‌ای دارد که ما در دنیای واقعی با آنها سروکار داریم.

عناصر ژانر فانتزی کدامند؟

گاهی از ژانر فانتزی به عنوان اولین سبک روایی یاد می‌شود. انسانها هزاران سال است که موجودات افسانه‌ای و دیگر عناصر فانتزی را در داستانهای خود گنجانده‌اند. نویسندگان مشهور عبارتند از J.R.R. تالکین (نویسنده ارباب حلقه‌ها و هابیت) و J.K. رولینگ (نویسنده هری پاتر). کتابهای ژانر فانتزی معمولاً شامل موارد زیر می‌باشند:

 • موجودات افسانه‌ای: یک دنیای فانتزی معمولا دارای موجودات افسانه‌ای است که در دنیای واقعی نمیتوان آنها را یافت. موجودات ماورای الطبیعی و سایر عناصر فانتزی گونه معمولا جزیی طبیعی از دنیای داستان می‌باشند.
 • قدرتهای ماورای الطبیعی: کاراکترهای فانتزی گاهی دارای قدرتهای جادویی یا ماورالطبیعی هستند که هیچ توجیه علمی یا منطقی برای آنها وجود ندارد.
 • فضاسازی قدرتمند: یکی از تاثیرگذارترین جنبه‌های رمان فانتزی تاریخچه، زبان و شجره پیچیده‌ای است که نویسنده آن را خلق می‌کند. نویسندگان سبک فانتزی دنیای جدیدی را با تاریخچه‌ای تفصیلی و فرهنگی پیچیده خلق می‌کنند.

دو تفاوت مابین ژانر علمی تخیلی و فانتزی

 • باورپذیری: یک داستان علمی تخیلی به طور کلی عناصر دنیای مدرن را مقایسه  و سعی می‌کند چگونگی پیشرفت آنها را پیش بینی کند. فانتزی از طرف دیگر، از عناصر مافوق طبیعی استفاده می‌کند که هیچ ارتباطی با دنیای فعلی ندارد. یک روش مفید برای تفکر در مورد تفاوت بین ژانرها این است که ژانر فانتزی در غیرممکن به نمایش در می‌آید، در حالی که داستان علمی تخیلی می‌تواند به عنوان یک داستان تخیلی در نظر گرفته شود که منطق درونی خود را از دنیای واقعی می‌گیرد
 • صحنه آرایی: معمولا داستانهای علمی تخیلی در ویران شهر و آینده‌ای مافوق پیشرفته رخ می‌دهند. داستانهای فانتزی در دنیایی مملو از موجودات افسانه‌ای و رخدادهای مافوق طبیعی شکل میگیرد. دنیای آن میتواند کاملا شبیه به دنیای ما باشد اما دارای عناصر فانتزی گونه است.

4 نظر

 1. ببخشید، با توجه به توضیحات شما رمان من از هر دو پیروی می‌کنه. آینده و ویران‌شهری و تکنولوژی و موجودات و قدرت‌های ماورایی.
  حالا در کدوم دسته قرار می‌گیره؟

  1. سلام
   اگر می بینید هیچ جوره در یک دسته بندی نمی گنجه می تونه توی هر دو دسته بندی باشه، مسئله ای نیست اصلا.
   موفق باشید
   گروه انتشاراتی مجید

   1. یعنی فانتزی- تخیلی؟

  2. می تونید هر دو ژانر رو استفاده کنید. اینجوری
   تخیلی/فانتزی

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.