تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
برندگان گنکور 2020 اعلام شدند

برندگان گنکور 2020 اعلام شدند


آکادمی گنکور ۱۱ ماه می و همزمان با بازگشایی کتابفروشی‌ها در فرانسه بعد از حدود دو ماه تعطیلی، برندگان گنکور را در چهار بخش اولین رمان، داستان کوتاه، بیوگرافی و شعر معرفی کردند.

گنکور اولین رمان به ملیس بسری، نویسنده جوان فرانسوی برای اولین رمانش با عنوان یک سوم زمان که از سوی انتشارات گالیمار منتشر شده بود تعلق گرفت.

خانم بسری در این رمان به روزهای آخر زندگی ساموئل بکت که در یک خانه سالمندان محقر در خیابانی در پاریس سپری شد پرداخته و زندگی روزمره و احساسات و افکار بکت را در آن روزهای پایانی انزوا و سکوت که درست به یکی از شخصیت‌های کتاب‌هایش شبیه بود مجسم کرده است. نویسنده هم‌چنین در این اثر به گفتگوی درونی بکت با خودش، شکنندگی، مرگ و آنچه از یک زندگی پربار باقی مانده اشاره کرده است.

گنکور داستان کوتاه به آن سر، نویسنده فرانسوی برای داستان در قلب یک تابستان طلایی تعلق گرفت.

گنکور بیوگرافی نیز تیری توماس، نویسنده کتاب هوگو پرات، یک نشان برای نشان، مقاله‌ای درباره هنر هوگو پرات را به عنوان برنده این دوره خود معرفی کرد. این کتاب درباره زندگی‌نامه نویسنده ایتالیایی و خالق شخصیت کمیک استریپ کورتو مالتس است.

جایزه گنکور در بخش شعر نیز به میشل دگوی، شاعر، مترجم، مقاله‌نویس و فیلسوف فرانسوی برای مجموعه آثارش تعلق گرفت. او پیش ازین جوایز متعددی را برای اشعارش از جمله جایزه آکادمی فرانسه در سال ۲۰۰۴ را به دست آورده بود.

جوایز گنکور در ماه سپتامبر به برندگانش اهدا خواهد شد.

جایزه ادبی گنکور سال ۱۹۰۳ برای نخستین بار توسط ژول و ادموند گنکور راه‌اندازی شد. این جایزه مهم ادبی فرانسه هرسال به نویسنده‌ای اهدا می‌شود که تاکنون جایزه ادبی بزرگی دریافت نکرده است. هر نویسنده تنها یک بار در طول عمرش شانس برنده شدن این جایزه را دارد.

جایزه گنکور علاوه بر جایزه اصلی خود که هر سال در ماه نوامبر اهدا می‌شود و مهم‌ترین و معتبرترین جایزه ادبی فرانسه به‌شمار می‌آید، جوایز جانبی دیگری نیز دارد: جایزه گنکور برای اولین رمان، جایزه گنکور دبیرستانی‌ها، جایزه گنکور داستان کوتاه، جایزه گنکور شعر، جایزه کنگور زندگی‌نامه‌نویسی و جوایز گنکور به انتخاب برخی کشورها مثل بلژیک، سوئیس، تونس، ایتالیا، رومانی و جایزه کنگور کشورهای خاورمیانه که شامل ایران نیز می‌شود.

منبع:ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.