تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
با این ۱۴ دانستنی ترومن کاپوتی را بیشتر بشناسید

با این ۱۴ دانستنی ترومن کاپوتی را بیشتر بشناسید

ترومن کاپوتی نویسنده­ای آمریکایی است که بیشتر به خاطر دو کتاب در کمال خونسردی و صبحانه در تیفانی شناخته‌شده است. او با نام کامل ترومن استرکفوس پرسنز در ۳۰ سپتامبر ۱۹۲۴ به دنیا آمد. وقتی ۴ ساله بود پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند و او برای زندگی با خویشاوندانش از نیواورلئانز به آلاباما رفت و در آنجا با هارپر لی دوست شد. ترومن از ۱۱ سالگی داستان‌های تخیلی می‌نوشت و اکثر اوقات دفترچه و فرهنگ لغت همراه خود داشت. مادرش پس از ازدواج مجدد او را با خود به نیویورک سیتی برد. او در سال ۱۹۴۳ فارغ‌التحصیل و پس از آن مشغول به کار در هفته‌نامه­ی نیویورکر شد. ۲ سال بعد به آلاباما بازگشت و شروع به نوشتن اولین رمانش کرد.

 1. دوست ترومن کاپوتی، هارپر لی، کتاب کشتن مرغ مقلد را نوشت که در سال ۱۹۶۱ برنده­ی جایزه­ی پولیتزر شد.
 2. نام خانوادگی ترومن در سال ۱۹۳۵، وقتی مادرش با جوزف کاپوتی ازدواج کرد و جوزف ترومن را به فرزندخواندگی گرفت، به ترومن گارسیا کاپوتی تغییر پیدا کرد.
 3. مادر ترومن کاپوتی پس از زمان ازدواج مجددش و نقل‌مکان به نیویورک رفتار دوگانه‌ای را با او در پیش گرفت و گاهی مهربان بود و گاهی خشن و بی‌رحم.
 4. معلمان ترومن او را تشویق به دنبال کردن حرفه­ی نویسندگی می‌کردند چراکه باور داشتند او استعدادش را دارد.
 5. ترومن پس از فارغ‌التحصیلی میلی به ادامه­ی تحصیل نداشت و با خود می‌گفت که یا نویسنده خوبی است یا نه.
 6. هنگام کار در هفته­نامه­ی نیویورکر تلاش کرد تا آثارش را منتشر کند اما موفق نشد. او از شغلش استعفا داد و به آلاباما برگشت تا اولین رمان خود را منتشر کند. این کتاب کنار گذاشته شد و تا سال ۲۰۰۵ منتشر نشد.
 7. اولین آثار موفق ترومن کاپوتی داستان‌های کوتاه بودند. در سال ۱۹۴۵ با انتشار داستان میریام هم دیگران را متوجه استعداد خود کرد و هم برنده­ی جایزه شد.
 8. اولین رمان او تحت عنوان صدای های دیگر، اتاق‌های دیگر در سال ۱۹۴۸ منتشر شد. این کتاب با اینکه کاپوتی نویسنده­ی جدیدی بود خیلی خوب فروش رفت.
 9. ترومن کاپوتی در کنار رمان به نوشتن نمایشنامه نیز مشغول بود.
 10. ترومن با افراد سرشناسی همچون جک کندی و گلوریا گینس رابطه­ی دوستانه داشت.
 11. صبحانه در تیفانی در سال ۱۹۵۸ منتشر شد و به یکی از فیلم‌های محبوب هالیوودی تبدیل شد.
 12. ترومن کاپوتی و هارپر لی مشغول کار بر روی کتاب در کمال خونسردی شدند که در سال ۱۹۶۵ به چاپ رسید. این کتاب بر اساس یک داستان جنایی واقعی است و این دو نفر هم در دادگاه­ها حضور می­یافتند و هم با مظنونین مصاحبه می‌کردند.
 13. گویا ذات تاریک کتاب در کمال خونسردی بر ترومن کاپوتی تأثیر گذاشته بود و او به مصرف بیش‌ازحد الکل و مواد مخدر روی آورده بود.
 14. ترومن کاپوتی در ۲۵ آگوست ۱۹۸۴ در سن ۵۹ سالگی براثر سرطان کبد از دنیا رفت.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.