تلفن: 66495713 - 66491588
خوش آمدید
انسان، آگاهی، آزادی
آنچه در مورد الکساندر مک کال اسمیت نمی‌دانید

آنچه در مورد الکساندر مک کال اسمیت نمی‌دانید

الکساندر مک کال اسمیت نویسنده‌ای اهل رودزیا و استاد حقوق پزشکی است که به دلیل مجموعه داستانی‌‌اش به نام آژانس کارآگاهی شماره یک بانوان به شهرت رسیده است. او متولد ۲۴ آگوست ۱۹۴۸ در رودزیای جنوبی ( زیمبابوه کنونی) است و سه خواهر و برادر بزرگتر از خود دارد. پدرش استاد دانشگاه و مادرش نویسنده بود. الکساندر در آفریقا در مدرسه برادران مسیحی تحصیل کرد و سپس به اسکاتلند رفت و به تحصیل حقوق پرداخت و مدرک دکترای خود را از دانشگاه ادینبرگ دریافت کرد. زمانی که مشغول تدریس در دانشگاه کویین بلفاست بود، برنده مسابقه ادبیات در بخش کودکان شد. این مسابقه آغازگر جنبه ادبی حرفه او بود.

حقایقی جالب در مورد الکساندر مک کال اسمیت

۱ـ الکساندر در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ سی کتاب از جمله کتابهای کودکان منتشر کرد . اسب آبی سفید ( ۱۹۸۰)، همبرگر عالی ( ۱۹۸۴)، الیکس و ببرها ( ۱۹۸۸)، سگ حلبی( ۱۹۹۰)، آنیِ ماشین حساب ( ۱۹۹۱)، دزدان دریایی پاپ کورنی ( ۱۹۹۱)، حلقه دونات (۱۹۹۲)، پادی و شکارچی موش( ۱۹۹۴)، ماشین عضله‌ای ( ۱۹۹۵)، درخت آدامسی( ۱۹۹۶) و پنج عمه گمشده هریت بین (۱۹۹۷) در دهه ۱۹۹۰، دو کتاب از مجموعه آکیمبو و سه کتاب از مجموعه هرِیت بین و دو کتاب از مجموعه مکس و مدی منتشر کرد. در سال ۱۹۹۱  اولین کتاب الکساندر مک‌کال به نام آژانس کارآگاهی شماره یک بانوان منتشر شد. این مجموعه پرفروش ترین مجموعه او بود.
۲-     الکساندر مک‌کال اسمیت از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴ در دانشگاه بوتسوانا حقوق درس میداد. او در سال ۱۹۸۱دانشکده را برپا کرد. زمانی که در دانشگاه بوتسوانا درس می‌داد، و به عنوان متخصص اخلاقیات پزشکی از نظر حرفه‌ای شناخته شده بود، تنها کتاب مربوط به سیستم حقوقی بوتسوانا به نام قانون کیفری بوتسوانا را نوشت که در سال ۱۹۹۲ به چاپ رسید.
۳-     الکساندر در سال ۱۹۸۴ به اسکاتلند بازگشت. او در اسکاتلند به عنوان استاد حقوق پزشکی در دانشگاه ادینبرگ تدریس می‌کرد و بعدها به عنوان استاد برجسته دانشکده حقوق ادینبرگ شناخته شد. 
۴-     الکساندر مک‌کال اسمیت تا کنون سمت‌های مختلفی را از جمله رئیس کمیته اخلاق مجله پزشکی انگلیس، نایب رئیس کمیسیون ژنتیک انسانی انگلیس، عضو کمیته بین المللی اخلاق زیستی یونسکو عهده دار بوده است
۵-     الکساندر مک‌کال اسمیت  فاگوت می‌نوازد و بنیان گذار ارکستر the really terrible است. الکساندر به ساخت خانه اوپرای شماره یک بانوان در بوتسوانا، اولین مرکز آموزش اوپرای منطقه، کمک کرد. او نویسنده اولین اجرای آنها روی صحنه بود.
۷-     الکساندر مک‌کال اسمیت مجموعه‌های متعدد دیگری از جمله مجموعه ۴۴ قسمتی خیابانهای اسکاتلند، مجموعه کلوب فلسفی یکشنبه‌ها، عمارتهای مخملی و سرگرمی‌های پروفسور وان ایجفیلد را نوشته است.
۸-     الکساندر مک‌‌کال اسمیت چندین رمان مستقل به نامهای:  ارکستر لوس آنجلس دنیا را نجات می‌دهد، قطارها و عاشقان، دختر ابدی، مهمانی شام فتی اولری و اِما: یک بازخوانی مدرن، نوشته است.

۹-     الکساندر مک‌کال اسمیت در کنار رمانهای داستانی‌اش نویسنده و کمک نویسنده چندین کتاب دانشگاهی از جمله همه چیز درباره سوء مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر(۱۹۹۱)، کالبد سنجی خواب (۱۹۹۷) و خلق انسانها: جایی که سوالات اخلاقی پیرامون تولید مثل و علم با هم برخورد می‌کنند(۲۰۰۴) نوشته است.

۱۰- الکساندر مک‌کال اسمیت در اسکاتلند به همراه همسر پزشکش الیزابت زندگی می‌کنند. آنها دو دختر به نامهای امیلی و لوسی دارند. الکساندر و خانواده‌اش همسایه نویسندگان مشهور دیگری چون ایان رانکین و جی کی رولینگ هستند.
دیدگاهتان را بنویسید

کارت خرید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.